وبلاگ - آخرین اخبار
ال ای دی سی او بی چیست و چه تفاوتی با ال ای دی پاور دارد

ال ای دی سی او بی چیست و چه تفاوتی با ال ای دی پاور دارد

ال ای دی سی او بی چیست و چه تفاوتی با ال ای دی پاور دارد

در این نوشته قصد داریم تفاوت ال ای دی سی او بی و ال ای دی پاور را بیان نماییم.

تماس با مانی نور

تماس با ما

مشاوره رایگان درباره طراحی و تامین‌ کننده انواع پروژه های نورپردازی - 09121004267  
  • خدمات پس از فروش
  • گارانتی بی قید و شرط
  • ۱۵ سال سابقه کار
برای تماس کلیک کنید

در ابتدا هریک از این دو نوع ال ای دی را همراه با ذکر ویژگی های مربوط معرفی کرده، سپس به مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

ال ای دی سی او بی چیست و چه تفاوتی با ال ای دی پاور دارد

سی او بی چیست؟

ال ای دی سی او بی چیست

COB مخفف عبارت Chips on Board و به معنای تراشه های روی تخته می باشد.

در این فن آوری جدید، لامپ های ال ای دی به تعداد بسیار زیاد و فاصله بسیارکم در کنار یکدیگر و بروی تخته قرار می گیرند.

این ال ای دی ها پس از روشن شدن به صورت یک صفحه نورانی یک دست نمایان می شوند.

مزایا و معایب ال ای دی سی او بی

ال ای دی سی او بی ویژگی ها ومزایای بسیاری دارد که موجب شده این روز ها مشتریان بسیاری را به سوی خود جذب کند. از جمله مزایای LEDها می توان به عمرطولانی (حدود 50 هزار ساعت)، مصرف پایین انرژی، درعین حال تولید نورزیاد اشاره کرد. همانطور که گفته شد تولید نور زیاد یکی از ویژگی های مثبت ال ای دی سی او بی می باشد.

در عین حال این مهم یکی از ویژگی های منفی این ال ای دی ها نیز به شما می رود. نگاه مستقیم به این ال ای دی ها می تواند نور زدگی چشم را به همراه داشته باشد. یک راه حل پیشنهادی برای رفع این مشکل استفاده از پخش کننده های نور می باشد. پخش کننده نورهرچند مفید واقع می شود با این حال می تواند به میزان قابل توجهی موجب اصراف و هدر رفت نور گردد.

لازم به ذکر می باشد که لامپ های سی او بی  به علت آنکه  نور را در مساحت بیشتری پخش می کنند باعث خیرگی کمترچشم نسبت به ال ای دی های سی او بی می گردد.

کاربرد ال ای دی سی او بی

همانطورکه گفته شد ال ای دی COB بعلت ویژگی هایی که دارد کاربردهای بسیاری نیز در زمینه های مختلف دارد. این ال ای دی ها اغلب برای ماژول هایی با پخش نور متمرکز به کار گرفته می شود. همچنین هنگامی که نوری با شدت بالا نیاز داریم استفاده از ال ای دی های COB بسیار معمول می باشد.

برای ایجاد نور موضعی مانند چراغ های ریلی نیز استفاده از ال ای دی های COB بهترین گزینه می باشد. از جمله کاربرد های ال ای دی COB می توان به تولید انواع چراغ های روشنایی مدرن دربخش خانگی، صنعتی و تجاری اشاره کرد. به طورمثال امروزه از این LED ها برای طراحی چراغ های فروشگاهی، ریلی، پروژکتور، چراغ های اتومبیل و … استفاده می گردد.

ال ای دی سی او بی چیست

ال ای دی پاور چیست

ال ای دی پاور( پاور ال ای دی ) همان دیود های نوری اما با جریان بالا می باشند. سطح روی این ال ای دی ها با با لایه ای ژلی از جنس سیلیکا و یا زرین پوشش داده شده که در نتیجه به صورت یک هسته نورانی دیده می شود. این LEDها نخستین نسل از ال ای دی هایی هستند که در صنایع روشنایی به صورت جدی پا به میدان گذاشتند. پاور ال ای دی ها در دو قالب 1 وات و 3 وات وجود دارند. پاور ال ای دی ها همچنین اولین هایی بودند که توانستند مرزهای روشنایی را به میزان 100 لومن به ازای هر وات جابه جا نمایند.

ال ای دی پاور

مزایا و معایب ال ای دی پاور

پاور ال ای دی ها نسبت به لامپ های قدیمی رشته ای و یا فلورسنت مزایای بسیاری دارند. از جمله مزایای این ال ای دی ها می توان به:

مصرف پایین انرژی، تولید حرارت کم، عمر طولانی، اندازه کوچک، ایمنی و مقاومت بالا و همچنین عدم وجود اشعه های مخرب و… اشاره کرد. همچنین از دیگر ویژگی های پاور ال ای دی ها امکان کنترل و تنظیم نور به کمک لنز می باشد. تمام این موارد دست به دست هم داده تا ال ای دی ها جایگزین مناسبی برای لامپ قدیمی گردند. از جمله معایب پاور ال ای دی ها می توان به نیاز جدی آن به تخلیه گرما و حرارت اشاره کرد. برای این مهم از قطعه ای به نام هیت سینک یا همان قطعه تبادل حرارتی استفاده می گردد.

اگر حرارت این ال ای دی ها به خوبی دفع نگردد دما و جریان مصرفی ال ای دی به شدت افزایش یافته و درنتیجه چیپ ال ای دی سوخته و یا دچار اختلال می گردد. همچنین پاور ال ای دی ها از درایورهای مخصوص به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند. این درایورها نیازمند جریانی ثابت برای عملکرد مفید می باشند.

کاربرد ال ای دی پاور

پاورال ای دی ها برخلاف ال ای دی های سی او بی برای ماژول هایی با پخش نور گسترده به کار می روند. همچنین برخلاف ال ای دی های سی او بی ، پاور ال ای دی ها زمانی به کار گرفته می شوند که شدت نور ازاهمیت چندانی برخوردار نباشد. برای ایجاد نوری یکنواخت نیز استفاده از پاور ال ای دی ها بهترین گزینه می باشد. به طورمثال می توان به روشنایی اتاق های آموزشی یا اداری برای ایجاد نوری یکنواخت توسط  پاور ال ای دی اشاره کرد.

ال ای دی سی او بی چیست و چه تفاوتی با ال ای دی پاور دارد

تفاوت ال ای دی سی او بی و ال ای دی پاور

ال ای دی COB  و ال ای دی پاورهردو از انواع مختلف ال ای دی ها می باشند با این تفاوت که عملیات Packaging  با قالب های متفاوتی بر روی چیپ های آنها صورت گرفته است. در تکنولوژی سی او بی، اجزای مختلف ال ای دی مانند لایه فلوئورسنتی، سیم ارتباطی و مدار همگی درمدارچاپی ساخته می شوند.

حال آنکه درتکنولوژی اس ام دی، اجزای مختلف ال ای دی از قبل ساخته شده و به مدار چاپی لحیم می شوند. یکی از بزرگترین تفاوت های این دو LED در آن است که ال ای دی اس ام دی برخلاف سی او بی برای هریک از دیودهای موجود برروی چیپ به یک جریان نیاز دارد؛ حال آنکه LED سی او بی تنها با یک جریان می تواند تعداد زیادی دیود را روشن نماید.

همچنین سادگی و طراحی تک جریانی ال ای دی های سی او بی موجب شده تا این نوع ال ای دی ها بازده بسیار بیشتری نسبت به دیگر LED ها داشته باشد.

با این حال طراحی تک جریانی یک نقطه ضعف نیز برای ال ای دی سی او بی به شمار می رود. این ال ای دی ها گرچه در کاربرد تگ رنگ بسیار کارآمد هستند اما در تولید چراغ هایی با رنگ نورمتغییربسیار ناتوان می باشند. تشخیص این دو نوع ال ای دی با شناسایی سیم طلایی موجود در چیپ های اس ام دی یا همان پاورال ای دی ها صورت می گیرد. در واقع LED های سی او بی به جای سیم طلایی از بوردهای فلزی مرغوب برای برقراری اتصال استفاده می کنند.

ساختار لامپ های سی او بی

ساختار لامپ های سی او بی به گونه ای است که تعدادی چیپ بر روی یک بورد قرار گرفته و ماده فسفرسانس نیز بر روی آن قرار پخش شده است. برخلاف این لامپ ها، لامپ های اس ام دی ساختار کاملا متفاوتی دارند. همانطور که گفته شد چیپ های لامپ اس ام دی مستقیما توسط سیم نازک طلایی به یکدیگر متصل می گردند و برخلاف لامپ سی او بی هیچ بورد واحدی در کار نیست. برای راحتی کارمی توانید از یک ذره بین برای تشخیص Golden wire یا همان سیم طلایی استفاده نمایید.

همچنین جالب است بدانید بسیاری از مردم و یا متخصصین برای تشخیص این دو نوع لامپ از یکدیگر شکل ظاهری را ملاک می دانند. لامپ های سی او بی اغلب در شکل های خاصی همچون دایره، مستطیل و… طراحی می شوند. اما نکته آنجاست که امکان دارد لامپ های اس ام دی نیز با همان شکل و اندازه طراحی شده باشند.

به این ترتیب به علت شباهت های ظاهری تشخیص این دو از یکدیگر بسیار دشوار خواهد بود. در بخش بالا تفاوت های دو نوع ال ای دی سی او بی و ال ای دی پاور را بیان کردیم. حال با توجه به زمینه کاربردی مورد نظرمی توانید از هریک از این دو نوع ال ای دی استفاده نمایید.

 

این مقاله توسط مانی نور محور اصلی فعالیت: صنایع الکترونیک، برق صنعتی و روشنایی ال ای دی، نصب و اجرا در ال ای دی نوشته شده است.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] شکل روشنایی هر محیطی را تامین می کند. در میان انواع لامپ ها ال ایی دی ها هم برای تزیین و هم برای تامین نور در سیستم های مختلف […]

دیدگاه ها غیر فعال است.

کپی رایت - مانی نور