021-66750075-6 | QQ:2120355385 | info@maninour.com
ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

ضدّ آب بودن، درجه حفاظت IP و مفهوم آن در محصولات ال ای دی

درجه حفاظت IP چیست؟ ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن کلمه IP، مختصرِ عبارت (Ingress Protection) و به معنی حفاظت در برابر ذرات زیر می باشد. درجه آی پی، دارای دورقم با معنایی متفاوت است.

درجه حفاظت IP چیست؟ ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

کلمه IP، مختصرِ عبارت (Ingress Protection) و به معنی حفاظت در برابر ذرات زیر می باشد. درجه آی پی، دارای دورقم با معنایی متفاوت است.

درجه حفاظت IP چیست؟

احتمالاً به دفعات با عبارت هایی چون IP65 ، IP58 برخوردید. اما عبارت IP چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟ اگر به مشخصات محصولات الکترونیکی که در فضای باز نصب میشوند توجه کنید عبارت IP را خواهید دید. تجهیزات برق که در تاسیسات ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا دارای محفظه و بدنه ای هستند . قطعات و تجهیزات در آن محفظه ها جاسازی می شوند و باید متناسب با محل نصب انتخاب شوند تا کارایی مطلوب و مورد نظر را ایجاد کنند.

درجه حفاظت IP  اصطلاحی در استاندارد IEC60529 است.

بر اساس آن محفظه های تجهیرات الکتریکی که در فضای باز نصب می شوند با کدهای استانداردی IP XY از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی می شوند .

X  وY چیست؟

X رقمی بین ۰ تا ۶ است که میزان حفاظت دستگاه در برابر جامداتی مانند گرد و غباررا نشان می دهد. و Y رقمی بین ۰ تا ۸ است که میزان حفاظت دستگاه در برابر مایعات مانند آب نشان می دهد.

در جدول زیر معانی رقم های بعد از IP آمده است:

Degree of protection

اولین رقم IP، بیانگر میزان نفوذ اجسام و ذرات ریز جامد به داخل محصول می باشد. عدد 6، بالاترین درجه ی حفاظت دربرابر ذرات جامد است. رقم دوم بیانگر میزان نفوذ آب به داخل دستگاه است. عدد 8 بالاترین درجه حفاظتی در برابر آب می باشد. به عنوان مثال درجه آی پی در چراغ دفنی ضدّ آب باید IP67 باشد. – خطر اتصال برق 220 ولت به بدنه فلزی پروژکتور و در پی آن احتمال برق گرفتگی – مصرف برق اضافه و تحمیل هزینه های بیهوده – اتصال در مدار داخلی پروژکتور ال ای دی و اختلال در کارکرد عادی آن که در نهایت به سوختن ال ای دی ها یا کاهش عمر پروژکتور می انجامد. – ایجاد بخار و میعان آب بر سطح داخلی شیشه پروژکتور و انحراف زاویه  پخش نور خروجی

ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

همانطور که می دانید درجات IP بالا (65 تا 68) فقط برای پروژکتورهایی می باشد که در فضای باز استفاده می گردند و باید ضدّ آب باشند. (پرژکتورهای خیابانی و محوطه) پروژکتورِ ضدّ آب باید به گونه ای طراحی شود که واشر آب بندی با فشار زیادی بین شیشه و بدنه فشرده شده باشد. پیچ ها وظیفه ایجاد این فشار را بر عهده دارند. در ادامه  مطلب می خواهیم استانداردهای مطلوب برای ضدّ آب بودن را در چهارنوع پروژکتور بررسی نماییم.

درجه  IP مناسب برای پروژکتور ال ای دی

اگراز پروژکتورِ ال ای دی به منظور روشنایی و نورپردازی فضای سبز یا اماکنی با احتمال بارندگی استفاده می گردد، باید درجه حفاظتی آن IP65 باشد تا در برابر نفوذآب باران مقاومت نماید.  درصورتی که واترجت در اختیار داشته باشید می توانید از چند متری شیشه های پروژکتور را تمیزنمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

درجه  IP مناسب برای والواشر:

والواشر ال ای دی نیز مانند پروژکتورها باید دارای استاندارد IP65 باشند. اما به علت ساختار ظریف والواشرها، مقاومت آنها در برابر نفوذ آب کمتر از پروژکتوراست. این چراغ ها در برابر نفوذ آب باران مقاومت می کنند اما بهتر است برای تمیزکاری شیشه  آنها از واترجت استفاده نشود. 

درجه  آی پی مناسب برای چراغ دفنی ضد آب:

اگر چراغ دفنی به منظورنورپردازی دیوار یا فضای سبز به کار برده شده است، احتمال دارد بر اثر بارندگی یا آب گرفتگی، برای مدتی غرق آب شود.

چگونگی بالا بردن درجه آی پی

برای جلوگیری ازآسیب دیدن، چراغ دفنی ضد آب باید با استاندارد IP67 ساخته شده باشد. جنس مناسب شیشه و مقاومت آن در برابر تغییرات حرارتی، استفاده از واشرهای آب بندی مرغوب، گلندهای فلزی و ضد زنگ، پیچ های استیل و استفاده از رنگ الکترواستاتیک از مواردی هستند که درجه آی پی را بالا می برند، عمر چراغ دفنی را بیشتر کرده و آن را دربرابر خوردگی مقاوم می کنند. در صنعت روشنایی و نورپردازی، نفوذ آب به داخل پروژکتورِ ال ای دی، خطرات جانی و مالی در پی دارد از جمله:

درجه آی پی مناسب برای چراغ آبنما ال ای دی و چراغ استخری

چراغ آبنما بیشترین درجه  حفاظتی را بین تجهیزات روشنایی و نورپردازی دارد. در بسیاری از موارد، چراغ آبنما غرق آب می شود و در صورتی که به درستی آب بندی نشده باشد، فشار مایع سبب نفوذ آب به درون چراغ می گردد.

چراغ آبنما باید با درجه آی پی IP68 ساخته شود.

همچنین احتمال نفوذ آب به داخل چراغ هایی که روی نازل ها و لوله های بیرون از آب نصب میگردند هم وجود دارد. برای هر آبنما احتمال آبگیری بیش از سطح استاندارد وجود دارد و چراغ ها برای چندین ساعت غرق آب خواهند شد. لازم به ذکر است که چراغ های آبنمایی که با فشار پیچ و واشر آب بندی شده اند (چراغ آبنمای هوا خنک) پایداری و طول عمر بیشتری از چراغ رزینی دارند. 

 

منبع: noor-negar.com

ضدّ آب بودن، درجه حفاظت IP و مفهوم آن در محصولات ال ای دی
5 (100%) 1 vote

اطلاعات نویسنده

مانی نور

مانی نور

گروه مانی نور از سال 1383 در زمینه طراحی، تولید و اجرای پروژه­های برقی و الکترونیکی و صنعتی ضمن بهره­ گیری از کادر مجرب و باتجربه در راستای توسعه و خودکفایی کشور گام برداشته و با استفاده از دانش روز جهان از تکنولوژی ساخت و تولید عصرحاضر بهره ­مند می­ باشد . و در زمینه چراغ­ های روشنایی ال ای­ دی در پیشرفت و توسعه این صنعت در ایران نقش ایفا می نماید، و مفتخر است به این که در این بازه زمانی بهترین بازخورد را از سوی مشتریان گرامی دریافت کرده است. ایران ال ای دی (مانی نور)، در زمینه نورپردازی دارای تاییده ی دانشگاه تهران می باشد و به صورت مستقیم وارد کننده قطعات برندهای برتر و مطرح دنیای نور می باشد که از جمله آنها می توان از برندهایی مثل Bridgelux, Cree, Epistar, Philips, Osram نام برد. لازم به ذکر است که بخشی از تولیدات این شرکت به صورت سفارش و طبق درخواست مشتری می­ باشد.

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات بسته شدند

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید