وبلاگ - آخرین اخبار
ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

ضدّ آب بودن، درجه حفاظت IP و مفهوم آن در محصولات ال ای دی

اونایی که بتازگی محصولات ال ای دی رو خریدن یا درباره ش تحقیق کردن حتما عبارت IP به چشمشون خورده. در این مطلب براتون ضدّ آب بودن، درجه حفاظت IP و مفهوم آن در محصولات ال ای دی رو توضیح میدم. با من و مانی نور همراه باشید.

تماس با مانی نور

تماس با ما

مشاوره رایگان درباره طراحی و تامین‌ کننده انواع پروژه های نورپردازی - 09121004267  
 • خدمات پس از فروش
 • گارانتی بی قید و شرط
 • ۱۵ سال سابقه کار
برای تماس کلیک کنید

درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

کلمه IP، مختصرِ عبارت (Ingress Protection) و به معنی حفاظت در برابر ذرات ریزه. درجه آی پی، دارای دو رقم با معنایی متفاوته.

درجه حفاظت IP چیست؟

احتمالاً به دفعات با عبارت هایی مثل IP65 ، IP58 برخورد کردین. اما عبارت IP چیه و چه معنا و مفهومی داره؟ اگر به مشخصات محصولات الکترونیکی که در فضای باز نصب میشن توجه کنین عبارت IP رو میبینین. تجهیزات برق که در تاسیسات ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیره معمولا دارای محفظه و بدنه ای هستن.
قطعات و تجهیزات در آن محفظه ها جاسازی میشن و باید متناسب با محل نصب انتخاب بشن تا کارایی مطلوب و مورد نظر رو ایجاد کنن.درجه حفاظت IP  اصطلاحی در استاندارد IEC60529 هست.

بر اساس اون محفظه های تجهیرات الکتریکی که در فضای باز نصب میشن با کدهای استانداردی IP XY از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی میشن.

آی پی پروژکتور

آی پی پروژکتور

X وY در IPxy چه نقشی داره؟

X رقمی بین ۰ تا ۶ هست که میزان حفاظت دستگاه در برابر جامداتی مثل گرد و غبار رو نشان میده و Y رقمی بین ۰ تا ۸ هست که میزان حفاظت دستگاه در برابر مایعات مانند آب رو نشان میده.

در جدول زیر معانی رقم های بعد از IP اومده:


Degree of protection

گاهی هم ممکنه درجه حفاظت رو بصورت IPxyz ببینین. یعنی سه رقم بعد از آی پی باشه. رقم سوم نشون دهنده درجه حفاظت لامپ ال ای دی یا پروژکتور LED در برابر ضربه و هرگونه برخورد خارجی به اون دستگاه رو نشون میده.

جدول رو براتون ترجه کردم.

موارد لیست شده زیر نشون دهنده مفهوم رقم اول بعد از کلمه IP هست.

 • رقم ۰ : بدون حفاظت
 • رقم ۱ : حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از ۵۰ میلیمتر (دستها یا ابزار بزرگ) 
 • رقم ۲ : حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت کوچکتر از 12 میلیمتر (دستها یا ابزار بزرگ) 
 • رقم ۳ : حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از 2.5 میلیمتر (سیمها یا ابزار کوچک)
 • رقم ۴ : حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از 1 میلیمتر (سیمها یا ابزار کوچک)
 • رقم ۵ : حفاظت کافی در برابر گرد و غبار که با تجهیزات وارد میشن.
 • رقم ۶ : غیر قابل نفوذ در برابر گرد و غبار
 

موارد لیست شده زیر نشون دهنده مفهوم رقم دوم بعد از کلمه IP هست.

 • رقم ۰ : بدون حفاظت
 • رقم ۱ : حفاظت مقابل ریزش عمودی آب
 • رقم ۲ : حفاظت مقابل ریزش عمودی آب با زاویه 15 درجه
 • رقم ۳ : حفاظت مقابل پاشیدن آب تا 60 درجه در هر طرف
 • رقم ۴ : حفاظت مقابل پاشیدن آب تا 60 درجه با هر زاویه
 • رقم ۵ : حفاظت مقابل واتر جت در هر مسیر
 • واتر جت ( WaterJet ) به چی میگن حالا؟ تجهیزاتی که از جریان آب با فشار بالا استفاده میکنن مثلاً برای تمیزکاری.
 • رقم ۶ : حفاظت مقابل واتر جت قوی یا امواج دریا
 • رقم ۷ : حفاظت مقابل فرو رفتن در آب تا یک متر در 30 دقیقه
 • رقم ۸ : حفاظت مقابل غرق شدن در آب
درجه حفاظت IP

درجه حفاظت IP

موارد لیست شده زیر نشون دهنده مفهوم رقم سوم بعد از کلمه IP هست.

 • رقم ۰ : بدون حفاظت
 • رقم ۱ : حفاظت مقابل یک ضربه 0.225 ژولی
 • رقم ۲ : حفاظت مقابل یک ضربه ۰0.375 ژولی
 • رقم ۳ : حفاظت مقابل یک ضربه0.5 ژولی
 • رقم ۴ : حفاظت مقابل یک ضربه ۲ ژولی
 • رقم ۵ : حفاظت مقابل یک ضربه ۶ ژولی
 • رقم ۶ : حفاظت مقابل یک ضربه ۲۰ ژولی
درجه IP در ال ای دی

درجه IP در ال ای دی

اولین رقم IP، بیانگر میزان نفوذ اجسام و ذرات ریز جامد به داخل محصوله. عدد 6، بالاترین درجه ی حفاظت دربرابر ذرات جامده. رقم دوم بیانگر میزان نفوذ آب به داخل دستگاه هست.

عدد 8 بالاترین درجه حفاظتی در برابر آبه. به عنوان مثال درجه آی پی در چراغ دفنی ضدّ آب باید IP67 باشد. – خطر اتصال برق 220 ولت به بدنه فلزی پروژکتور و در پی آن احتمال برق گرفتگی – مصرف برق اضافه و تحمیل هزینه های بیهوده – اتصال در مدار داخلی پروژکتور ال ای دی و اختلال در کارکرد عادی آن که در نهایت منجر به سوختن ال ای دی ها یا کاهش عمر پروژکتور میشه – ایجاد بخار و میعان آب بر سطح داخلی شیشه پروژکتور و انحراف زاویه  پخش نور خروجی.

 

ضدّ آب بودن، درجه ی حفاظت IP و مفهوم آن

همونطور که می دونین درجات IP بالا (65 تا 68) فقط برای پروژکتورهاییه که در فضای باز استفاده میشن و باید ضدّ آب باشن. (پرژکتورهای خیابانی و محوطه) پروژکتورِ ضدّ آب باید به گونه ای طراحی بشه که واشر آب بندی با فشار زیادی بین شیشه و بدنه فشرده شده باشه. پیچ ها وظیفه ایجاد این فشار را بر عهده دارن. در ادامه  مطلب می خوایم استانداردهای مطلوب برای ضدّ آب بودن رو در چهار نوع پروژکتور بررسی کنیم.

درجه  IP مناسب برای پروژکتور ال ای دی

اگراز پروژکتورِ ال ای دی به منظور روشنایی و نورپردازی فضای سبز یا اماکنی با احتمال بارندگی استفاده میشه، باید درجه حفاظتی آن IP65 باشه تا در برابر نفوذ آب باران مقاومت کنه.  درصورتی که واترجت در اختیار داشته باشین می تونید از چند متری شیشه های پروژکتور را تمیز کنین.

درجه حفاظت آی پی پروژکتور

درجه حفاظت آی پی پروژکتور

درجه  IP مناسب برای والواشر:

والواشر ال ای دی هم مثل پروژکتورها باید استاندارد IP65 رو داشته باشه. اما بخاطر ساختار ظریف والواشرها، مقاومت اونها در برابر نفوذ آب کمتر از پروژکتوره. این چراغ ها در برابر نفوذ آب باران مقاومت می کنن. اما بهتره برای تمیزکاری شیشه  اونها از واترجت استفاده نشه. 

شاخص درجه حفاظت یا IP در محصولات روشنایی

شاخص درجه حفاظت یا IP در محصولات روشنایی

درجه  آی پی مناسب برای چراغ دفنی ضد آب:

اگر چراغ دفنی به منظور نورپردازی دیوار یا فضای سبز به کار برده شده، احتمال داره بر اثر بارندگی یا آب گرفتگی، برای مدتی غرق آب بشه.

چگونگی بالا بردن درجه آی پی

برای جلوگیری از آسیب دیدن، چراغ دفنی ضد آب باید با استاندارد IP67 ساخته شده بشه. جنس مناسب شیشه و مقاومت اون در برابر تغییرات حرارتی، استفاده از واشرهای آب بندی مرغوب، گلندهای فلزی و ضد زنگ، پیچ های استیل و استفاده از رنگ الکترواستاتیک از مواردی هستن که درجه آی پی رو بالا می برن، عمر چراغ دفنی رو بیشتر کرده و اونرو دربرابر خوردگی مقاوم می کنن. در صنعت روشنایی و نورپردازی، نفوذ آب به داخل پروژکتورِ ال ای دی، خطرات جانی و مالی در پی داره.

درجه آی پی مناسب برای چراغ آبنما ال ای دی و چراغ استخری

چراغ آبنما بیشترین درجه  حفاظتی را بین تجهیزات روشنایی و نورپردازی داره. در بسیاری از موارد، چراغ آبنما غرق آب می شه و در صورتی که به درستی آب بندی نشده باشه، فشار مایع باعث نفوذ آب به درون چراغ میشه.

چراغ آبنما با درجه آی پی IP68 

همچنین احتمال نفوذ آب به داخل چراغ هایی که روی نازل ها و لوله های بیرون از آب نصب میشن هم وجود داره. برای هر آبنما احتمال آبگیری بیش از سطح استاندارد وجود داره و چراغ ها برای چندین ساعت غرق آب میشن. لازم به ذکره که چراغ های آبنمایی که با فشار پیچ و واشر آب بندی شدن (چراغ آبنمای هوا خنک) پایداری و طول عمر بیشتری از چراغ رزینی دارن. 

درجه حفاظت یا ip code

درجه حفاظت یا ip code

کاربران سؤالات زیادی درباره IP پروژکتور از من میپرسن که در ادامه مطلب بهشون اشاره میکنم:

IP کلاً چیه؟ مثلاً IP65 برای ما که آشنایی نداریم متوجه نمیشیم، منظور این عبارت بطور ساده چیه؟

IP درجه حفاظته. نفوذپذیری جسم خارجی بر محیط چراغ میشه IP. حالا اینIP  بطور مفصل تر به اینصورت توضیح داده میشه. بهتره با یه مثال حداقلی و حداکثری کاملتر شرح بدم.

در کار ما یه IP44 داریم برا چراغ های سقفی. یعنی چی؟ یعنی درجه نفوذناپذیری غبار داخلش 44 هست. دقت کنین غبار فقط نه رطوبت. یعنی غبار داخل چراغ نمیشه که خراب بشه یا گرد بگیره. 

یه حداکثری هم در کارمون داریم که رواله و اونم IP68 هست. IP68 یعنی اینکه حداقل چراغی که بنده میدم طبق استخرهای عمومی و شخصی سطح شهرمون، اگه چراغی رو در عمق 5 متری آب نصب کنیم، فشار آب در عمق 5 متری داخلش نفوذ نکنه.

درجه IP در پروژکتورهای ال ای دی

درجه IP در پروژکتورهای ال ای دی

 ما حتی کابلهامون هم که داخلشون نصب میکنیم درجه حفاظت فیزیکیشون رو در نظر میگیریم. به عنوان مثال ماکسیمم درجه حفاظت فیزیکی ما صرف نظر از نظامیها ال ای دی های ضدانفجاره.

خیلی از محیطهایی که برای میعانات گازی و نفتی بوده، بسیار محیطهای فلیمیبل یعنی محیطهای آتشزایی داریم. درسته فلیمیبل میشه آتش زا ولی در کل فلیمیبل توی بحثهای انفجار بسیار کلمه کلیدی هست. فقط کافیه کسی که سفارش میده کلمه فلیمیبل رو بهمون بگه یعنی آتش زا از نوع خطرناک. که اون چراغها رو بصورت ضد انفجار با شرایط خیلی خاص و وسواس دقیقی تولید کردیم.

IP ضد انفجارها چقدر هست؟

ضد انفجار با کلمه EX نشون داده میشه و با آی پی کاری نداره.

خب مفهوم آی پی رو با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم که به میزان حفاظت ال ای دی مربوط میشه. هر مدل ال ای دی با هر رنگی، هر محصول روشنایی برای هر جایی که نیاز دارین، مانی نور براتون آماده میکنه. سؤالها، نظرات و پیشنهاداتتون رو از ما دریغ نکنین.

کپی رایت - مانی نور