021-66750075-6 | QQ:2120355385 | info@maninour.com
ال ای دی (LED) چیست؟

ال ای دی (LED) چیست؟

ال ای دی چیست  و LED مخفف چه عبارتی است؟ در این مقاله درباره ال ای دی (ال عی دی) یعنی چه صحبت خواهیم کرد. با مانی نور همراه باشید.

ال ای دی (LED) چیست؟

ال ای دی LED مخفف واژه Light Emitted Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودها از نوع نیمه هادی هستند. فرق اساسی بین نیمه هادی ها و ال ای دی ها در نوری است که از LED ها ساطع می گردد.

ال ای دی (LED) چیست؟

ال ای دی (LED) چیست؟ انواع ساختار آن چیست؟

Power LED

  

ال ای دی (LED) چیست؟

DIP LED

ال ای دی (LED) چیست؟

SMD LED

 ال ای دی SMD

COB LED

سی او بی-ال ای دی

Mcob LED

ال ای دی چیست؟

این ها انواع مختلف ال ای دی در بازار هستند که کاربرد وسیعی نیز در جامعه دارند.

تاریخچه ال ای دی:

ال ای دی، دیود نورافشان یا دیود نورانی است که کاربرد وسیعی نیز درمصارف خانگی و صنعتی دارند. LED در مراجع گوناگون، دیود گسیل نور و دیود نور دهنده نیز نامیده می شوند.

ال ای دی (LED) چیست؟

اولین ال‌ ای‌ دی‌ های تولید صنعتی در ۱۹۶۲ میلادی و تنها با رنگ قرمز (ترکیب آلومینیم، گالیم و آرسناید) وارد بازار شدند. ال‌ ای‌ دی‌ های سبز، آبی، زرد و نارنجی در دهه ۷۰ میلادی تولید شدند. توان نوری ال‌ای‌دی‌ها رفته‌ رفته افزایش یافت تا اینکه در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی ال‌ ای‌ دی‌ ها به صورت گروهی و با کارایی بسیار بالا وارد بازار شدند. ال‌ای‌دی ‌های اولیه به علت بهره پایین شان تنها درمدارات الکترونیکی استفاده می‌شدند. توان نوری ال‌ای‌دی ‌های سفید امروزی تا ۷۰ لومن بر وات و ال‌ ای‌ دی‌ های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات است و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۰ لومن بر وات نیز برسد.

ریسه ال ای دی

کشف نور و اثر آن

اولین بار در سال ۱۹۰۷ میلادی Henry Joseph Round انگلیسی و Oleg Vladimirovich Losev روسی متوجه وجود رنگ زرد ناشی از کریستال کربوراندوم شدند. در سال ۱۹۲۷، Oleg Vladimirovich Losev برای اولین بار، مطلبی درباره کشف نور و اثر آن منتشر نمود. پس از چندین دهه که پیشرفت محسوسی در این علم صورت نگرفته بود، Rubin Braunstein در سال ۱۹۵۵ میلادی در آمریکا، به ایجاد نور مادون قرمز از یک تعدادی دیود که به آن ها جریان داده شده بود، اشاره نمود. در سال ۱۹۶۱ آقای Gary Pittman و Bob Biard کشف کردند که در صورت اعمال جریان برق به دیودهای گالیم آرسنید، نور مادون قرمز از آن ها منتشر می شود. آن ها این اکتشاف را به نام خود ثبت نمودند.

ریسه ال ای دی

ال ای دی چیست؟

در سال ۱۹۶۲ مهندس Nick Holonyak Jr که در شرکت General Electric مشغول به کار بود، موفق به ساخت اولین ال ای دی شد. LED ساخته شده، تقریبا طیف کاملی از رنگ ها را پوشش می داد.

George Craford

در سال ۱۹۷۲ George Craford که فارغ التحصیل دانشگاه Holonyak بود یک LED با رنگ زرد و یک LED با رنگ قرمز پر نور ساخت. در سال ۱۹۷۶، Thomas P. Pearsall ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود.

در سال ۱۹۷۶ ، Thomas P. Pearsall ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود. در سال ۱۹۷۹، Shuji Nakamura از شرکت Nichia اولین LED آبی رنگ را اختراع کرد. اما این LED برای مصارف تجاری خیلی گران بود. این دانشمند بابت این اختراع جایزه نوبل دریافت کرد. امروزه از ال ای دی ها در مصارف خانگی و صنعتی به صورت وسیع استفاده می شود. از جمله در خورروها، لوازم الکترونیکی، چراغ ها و غیره از ال ای دی ها بهره گرفته شده است.

ساختار لامپ های ال ای دی ها

در شکل زیر اجزای اصلی یک لامپ ال ای دی نشان داده شده است:

led

  • دیفیوزر
  • ماژول ال ای دی
  • بدنه خنک کننده
  • درایور ال ای دی
  • نگهدارنده لامپ
  • سر پیچ

کاربردها:

ال ای دی (LED) چیست؟

دیودهای نوری (ال ای دی) کاربرد وسیعی دارند. امروزه در نورپردازی شهری، علائم عبور و مرور و چراغ‌های امروزی خودرو دارند. همچنین اندازه بسیار کوچک آنها باعث شده ‌است تا در نمایشگرهای گرافیکی نسل جدید بکار روند. سرعت بسیار بالای آنها در خاموش و روشن شدن کاربردهای ویژه‌ای در فن آوری مخابرات برای آنها به ارمغان آورده‌است. درتلویزیون های خانگی، صفحه نمایش رایانه، صفحه نمایش دستگاه های خانگی و صنعتی و غیره به وفور از ال ای دی استفاده می شود.

امروزه تلویزیون های ال ای دی حرف اول و آخر را در کیفیت و مصرف انرژی می زنند. امروزه استفاده ازلامپ های ال ای دی درتزیین و نورپردازی های ساختمان ها روز به روز در حال افزایش است. امیدواریم تا حدودی با این که ال ای دی (LED) چیست؟ و چه ساختاری دارد آشنا شده باشید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

ال ای دی (LED) چیست؟
5 (100%) 1 vote

اطلاعات نویسنده

مانی نور

مانی نور

گروه مانی نور از سال 1383 در زمینه طراحی، تولید و اجرای پروژه­های برقی و الکترونیکی و صنعتی ضمن بهره­ گیری از کادر مجرب و باتجربه در راستای توسعه و خودکفایی کشور گام برداشته و با استفاده از دانش روز جهان از تکنولوژی ساخت و تولید عصرحاضر بهره ­مند می­ باشد . و در زمینه چراغ­ های روشنایی ال ای­ دی در پیشرفت و توسعه این صنعت در ایران نقش ایفا می نماید، و مفتخر است به این که در این بازه زمانی بهترین بازخورد را از سوی مشتریان گرامی دریافت کرده است. ایران ال ای دی (مانی نور)، در زمینه نورپردازی دارای تاییده ی دانشگاه تهران می باشد و به صورت مستقیم وارد کننده قطعات برندهای برتر و مطرح دنیای نور می باشد که از جمله آنها می توان از برندهایی مثل Bridgelux, Cree, Epistar, Philips, Osram نام برد. لازم به ذکر است که بخشی از تولیدات این شرکت به صورت سفارش و طبق درخواست مشتری می­ باشد.

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات بسته شدند

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید