وبلاگ - آخرین اخبار
وال واشر چیست

وال واشر چیست و کاربردهای وال واشرچیست؟

وال واشرچیست دراین بخش سعی داریم به معرفی وال واشر بپردازیم وآن را معرفی کنیم که وال واشر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ با مطالعه کامل این متن امکان دسترسی به اطلاعات کاملی درمورد این محصول وجود خواهد داشت و شما خواهید توانست به سادگی بهترین مورد را برای خرید خود انتخاب وبرگزینید.

وال واشر چیست و کاربردهای وال واشرچیست؟

والواشر قطعه ای است که از کنارهم قرارگرفتن تعدادی لامپ با چیدمان های متفاوت تشکیل شده است. تعداد لامپ ها، اندازه ومیزان نوردهی آن ها با توجه به کاری که مد نظرداریم وقراراست ازاین نوع چراغ برای آن استفاده کنیم، می تواند متفاوت باشد. اگرتعداد این نوع چراغ زیاد باشد، ازآن می توان به عنوان پروژکتوراستفاده کرد که نوعی پروژکتورخطی محسوب می شود و می توانند برروی ساختمان ها نور بتابانند و یا درطراحی داخلی ازآنها استفاده کنند.

تماس با مانی نور

تماس با ما

مشاوره رایگان درباره طراحی و تامین‌ کننده انواع پروژه های نورپردازی - 09121004267  
 • خدمات پس از فروش
 • گارانتی بی قید و شرط
 • ۱۵ سال سابقه کار
برای تماس کلیک کنید

دراین نوع پروژکتورها، جهت ومیزان نورقابل تغییرمی باشد. از آنجایی که می توان میزان نور، ابعاد وتوان هرکدام ازاین والواشرها را تغییر داد، درصنعت نورپردازی بسیارمورد استقبال قرارگرفته است. درچند سال اخیراستفاده از والواشر بسیارمرسوم شده ومعماران وطراحان داخلی ازآن برای روشنایی وایده پردازی های خود استفاده می کنند. 

کاربردها:

برای ایجاد روشنایی با نورهای نامتقارن، می توان تعداد سه و یا بیشترازاین چراغ ها رابه صورت خطی و کنارهم استفاده کرد. برای پوشش دهی کامل یک دیوار، به تعدادی از چراغ ها که به صورت خطی کنار هم بسته شده اند نیاز است.

این چراغ با ظاهرمتفاوت با حالت مربع و یا مستطیل وجود دارند و برای سقف ازآنها استفاده می شود. این نسخه ازچراغ های مربعی شکل معمولا درموزه ها، رستوران ها ویا شرکت های تجاری، که قصد برجسته نمودن یک سوژه را دارند و می خواهند قسمتی از فضا بیشتردرکانون دید ومرکز توجه افراد قرار بگیرد، استفاده می شود.

انواع چراغ های وال واشر

 •  وال واشر 4 وات
 •  وال واشر 7 وات
 •  وال واشر 9 وات
 • وال واشر 20 وات: این محصول نسبت به محصولات مشابه خود، تعداد LED  بیشتری داشته و درهرمتراز آن حدود 20 عدد LED به کار رفته است که توان آن حدودا 20 وات درمتر می باشد .

و انواع مختلف دیگر طبق سفارش مشتری …

صنایع نور و روشنایی مانی نور

ٰویژگی های وال واشر

 • نصب آسان
 • کیفیت بالای نور
 • کیفیت بالای بدنه
 • مقاوم در برابر شرایط جوی
 • تنوع طیف رنگ
 • کاهش هزینه های نورپردازی
 • تنظیم زاویه تابش
 • افزایش طول وال واشر با متصل کردن خطی آن به هم
 • تغییراندازه برحسب نیاز
 • تنظیم شدت نور
 • مقاوم دربرابر ضربه
 • کنترل از راه دور ( ریموت کنترل)
 • مجهزبه افکت های مختلف نورپردازی

کاربردهای وال واشر چیست؟

والواشریک المان نورپردازی نسبتا جدید وکاربردی است، این محصولات قابل استفاده به عنوان پروژکتورنما نیزهستند. وال واشرها محصولات روشنایی به جای استفاده از پروژکتورها هستند.

در شرایطی که امکان استفاده از پروژکتور وجود نداشته باشد و همزمان نیاز به نور زیاد باشد، می توان از وال واشرها استفاده کرد. مثلا ممکن است برای نورپردازی ساختمان ها فضایی باریک و بلند داشته باشیم.

درچنین شرایطی نمی توان از چندین پروژکتوربه طورهمزمان استفاده کرد چرا که علاوه بر کمبود فضا، تعدد پروژکتورها در کنار هم، ظاهر نامناسبی ایجاد می کند. وال واشرها قادرند نورخطی و یکنواخت در عرض زیاد ایجاد کنند. همچنین استفاده از وال واشر در شرایطی که تمایل به عدم تابش نور از طریق پنجره ها باشد، امکان پذیر خواهد بود. به این مفهوم که می توان آن را به عنوان بخشی اززیبایی ساختمان ها نیز استفاده کرد، نورپردازی ساختمان های بزرگ با استفاده از پروژکتورها می تواند نقش به سزایی در نمایش با شکوه و مجلل ساختمان داشته باشد. وال واشرها (Wall Washer) به منظور روشنایی و نورپردازی نمای ساختمان ها، بدنه پل ها، بناهای تاریخی، تونل ها و انواع دیوارها به کار گرفته می شوند.

مزایا:

ازمزایای وال واشرها می توان به بالا بودن فوکوس LED ها، هماهنگی کامل با سیستم DMX، بازدهی نوری بالا و راندمان بالا، توان مصرفی بسیار پایین در مقایسه با چراغ های معمولی و نورافکن ها، قابلیت نصب در زوایای مختلف با امکان اجرای سایه و روشن در سطح دیوارو تداوم نورخروجی ثابت در طولانی مدت اشاره داشت. کاربرد اصلی این محصول درایجاد روشنایی ونورپردازی برروی دیوارها، نمای ساختمان و ایجاد پرده نوردرانواع سطوح ازجمله دیوارها، پل ها و… است.

ازدیگرکاربردهای والواشرمی توان به ساخت انواع چراغ های خطی رنگی(مانند پرچم) اشاره کرد. ازوال واشربرای نورپردازی سطوح بزرگ (مخصوصا دیوارها) می توان استفاده کرد. وال واشربیشتربرای نورپردازی درساختمان های جدید کاربرد دارد. البته ازاین المان ممکن است در موزه ها، گالری ها و فروشگاه ها و یا نقاطی که یک سوژه نورپردازی که سطح بزرگی داشته باشد استفاده شود.

وال واشرچیست؟

همچنین والواشر درموارد بسیاری به جز نورپردازی نمای ساختمان مصرف دارد که عبارتند از:

 1. روشنایی فروشگاه ها و رستوران های بزرگ
 2. رشد گیاهان ( گرولایت): این نورپردازی با توجه به نورمورد نیاز گیاه منظور و با led های فرکانسی و خاص انجام می شود.
 3. نورپردازی آکواریوم آب شیرین: استفاده از والواشردر آکواریوم های آب شیرین دراغلب موارد برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. نورپردازی آکواریوم آب شور: این مورد برای شبیه سازی آکواریوم به محیط دریا برای حیات ماهیان آب شورالزامی است و ازال ای دی های کلوین دار و uv در والواشر باید استفاده شود.
 5. موارد پزشکی وعفونی
 6. مراسم جشن : والواشربلک لایت بسیاردرجشن ها مورد استفاده قرارمی گیرد . انواع اقلامی مانند کلاه، عینک و … که فقط با الیدی uv رنگ مورد نظر را می گیرند مکمل والواشرها می باشند .

صنایع نور و روشنایی نوع روشنایی والواشرها:

روشنایی به کاررفته درساخت وال واشرها، ال ای دی هستند.  این ال ای دی ها دارای لنزی برای تنظیم زاویه تابش نورهستند که باعث می شود کنترل بیشتری به روی شرایط نورپردازی وجود داشته باشد.

این زاویه به طور معمول ۳۰ تا ۴۵ درجه را پوشش می دهند.  برای داشتن ال ای دی با زاویه متفاوت، نیاز به سفارش اختصاصی محصول می باشد LED های قرارگرفته به روی وال واشرها می توانند به طورمتراکم

و با فاصله اندک ازیکدیگرقرارگیرند که دراین صورت نور بیشترارائه خواهند داد. اما همین وال واشرمی تواند از ال ای دی های کمتری استفاده کند تا نورکمتری داشته باشد.

وال واشرها دارای طیف کاملی از رنگ ها بوده که به شما امکان استفاده ازرنگ های آفتابی، مهتابی و فول کالر را به صورت همزمان می دهد و به صورت سفارشی درابعاد متفاوت وتوان های مختلف قابل تولید می باشد.

شکل خطی این چراغ نوریکنواختی درطول ایجاد کرده و بسته به میزان روشنایی مورد نیازمی توان تراکم روشنایی، رنگ وهمچنین طول بدنه چراغ را انتخاب نمود. وال واشرLED جهت روشنایی دکوراتیو ونورپردازی بناها و محیط های خارجی استفاده می شود.

این محصول به شکل خطی طراحی شده و قابلیت ارتباط با سیستم های نورپردازی رنگ متغیررا داراست. از دیگرمزایای وال واشرال ای دی می توان به بازده بالا، طول عمر بسیار بالا ومنحصر به فرد بودن این محصول اشاره داشت. ال ای دی ها به واسطه مصرف پایین انرژی می توانند درراستای کاهش هزینه های انرژی در پروژه های نورپردازی، بازده نوری بالایی داشته باشند.

وال واشر از ۴ قسمت کلی ساخته می شود:

 1. LED  برای ایجاد نورکه معمولا ازچندین ای ای دی با توان مصرفی ۱ وات استفاده می شود.
 2. بدنه وال واشر
 3. لنزبرای پخش و یا تمرکز نور درمحل مورد نظر
 4. درایور(در صورت راه اندازی اصولی و صحیح به صورت سری از درایور استفاده می شود.)                                                    

 

یک – ال ای دی

ال ای دی های به کاررفته دروالواشرLEDهای پاور(POWER) هستند که توان هرLED معمولا یک وات می باشد. البته ازLEDهای با وات بیشتر(مثل۳ وات) نیزمی توان استفاده نمود ولی به دلیل اینکه نوردهی LED های پاورهمراه با تولید حرارت هست و باید برای خنک کردن و انتقال این حرارت روش هایی را درنظرگرفت ازال ای دی با وات بالاتر استفاده نمی گردد چرا که هرچه توان ال ای دی بالاترباشد تولید حرارت آن نیز بیشترخواهد بود. احتمالا شما فکرمی کردید که LED قطعه ای است که حرارت تولید نمی کند وراندمان بالایی دارد.

درجواب باید گفت که با توجه به حجم نورتولیدی ودرنظرگرفتن ابعاد نقطه تولید کننده این نورحرارت بوجود آمده بسیار ناچیزاست ولی برای افزایش طول عمرLED باید این حرارت را سینک کرد. برای انتقال این حرارت از هیت سینک استفاده می شود.

دو – بدنه

هیت سینک (منتقل کننده حرارت) دروالواشرها همان بدنه والواشرهست. برای انتقال حرارت ازآلومینیوم استفاده می کنند که حرارت را زود به خود می گیرد وزود هم خنک می شود. با تماس دادن بدنه آلومینیومی به سطح زیرین LED حرارت تولید شده درچیپ LED را به بیرون منتقل می نمایند.

وزن بدنه وسطح آن یک پارامترتعیین کننده درکیفیت ومرغوبیت والواشرمی باشد چرا که هرچه بدنه سبکترونازکتروسطح تماس کمتری با هوا داشته باشد حرارت بیشتردرLED می ماند و طول عمرقطعه کم می شود. تولید کنندگان اغلب برای کاهش قیمت در بازاراز بدنه سبکتراستفاده می کنند که همین امرموجب کاهش طول عمرالمان می شود.

سه – لنز

با توجه به مصرف وال واشرها برای پرتاب نور بیشترو پوشش نوری بیشترازلنزدرمقابل LED ها استفاده می شود. کارلنزمتمرکزکردن وجهت دادن به نوراست که این لنزها می توانند زوایای گوناگونی از ۵ درجه تا ۱۲۰ درجه و یا بیشترداشته باشند. به طورکلی دریک والواشرازیک نوع لنزبا یک زاویه پخش نوراستفاده می شود.

درمورد لنزشفافیت وعدم داشتن حباب موجب مرغوبیت لنزمی باشد. لنز را با استفاده از هولدر بر روی ال ای دی تثبیت می کنند. لنزها انواع گوناگونی نیز دارند ازجمله لنزمحدب، لنزتخت، لنزمشجر و لنز یکپارچه که هولدرولنزیک تکه می باشد.

چهار – درایور

درواقع آن چیزی که برق شهررا تبدیل به ولتاژ و جریان مورد نیازLED ها می کند درایورمی باشد. اهمیت درایورازاین جهت است که جریان و ولتاژ را به صورت کنترل شده و دقیق به LED منتقل کند چرا که LED دراثرکارکرد وتولید نورمقداری حرارت هم تولید می کند که همین حرارت سبب بالاتررفتن جریان و مصرف LED می شود و این چرخه درصورتی که ادامه پیدا کند خیلی زود ال ای دی که المان اصلی تولید کننده نوراست سوخته واز بین می رود.

درایورها دارای رنج توان کارکرد می باشند به عنوان مثال۱تا ۳ وات یا ۱۵تا ۲۴ وات و… درمورد درایورمهمترین نکته PFC یا اهمان راندمان یا ضریب تبدیل انرژی به توان مفید درایورمی باشد که آن را به صورت درصد نمایش می دهند. راندمان درایورها می تواند مقادیرمختلفی باشد ولی درصورتیکه این عدد بالاتر باشد نشانه کیفیت درایورمی باشد.

راندمان دایورها معمولا از۸۰ درصد به بالا می باشد. با درنظرگرفتن رنج کارکرد می توان گفت که یک درایورممکن است بتواند PFC بالاتری ازآنچه بررویش درج شده نیز داشته باشد ولی این امرسبب کاهش طول عمردرایورمی شود. بیشترین چیزی که به درایور، که مستقیما با برق شهردرتماس است صدمه می زند دو فازشدن درایورمی باشد.

ازهمراهی شما با ما سپاسگزاریم.

کپی رایت - مانی نور