وبلاگ - آخرین اخبار
انواع لامپ در سیستم روشنایی

انواع لامپ در سیستم روشنایی

در بحث روشنایی وتأمین نور، انواع لامپ ها نقش موثری در سیستم روشنایی ساختمان و معابر و جاده ها و دیگر اماکن دارند که با توجه به میزان مصرف انرژی و تامین نور کافی باید انتخاب و نصب شوند. انواع لامپ ها در هر سیستم روشنایی و هر مکانی باید به شکلی انتخاب شود که نه تنها کاربرد لازم را برای تامین نور و نورپردازی مناسب و کاربردی، کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشند. سایت تولید کننده معتبر محصولات روشنایی برای خدمات رسانی بهتر به توضیحاتی راجع به انواع لامپ در سیستم روشنایی می پردازد.

تماس با مانی نور

تماس با ما

مشاوره رایگان درباره طراحی و تامین‌ کننده انواع پروژه های نورپردازی - 09121004267  
 • خدمات پس از فروش
 • گارانتی بی قید و شرط
 • ۱۵ سال سابقه کار
برای تماس کلیک کنید

آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

لامپ در نورپردازی

در قرن ۱۹ اولین لامپ رشته ای توسط توماس ادیسون و جوزف سوان اختراع شد. از آن پس پیشرفت های قابل توجهی در انواع مختلف لامپ های روشنایی و بازدهی آن ها وجود داشته است. انواع مختلفی از لامپ ها و چراغ ها در اطراف ما موجود است که همگی از یک تصویر ذهنی ساخته شده اند وعمدتا در سیستم روشنایی خانه ها، ادارات، کارخانه ها و … شاهد استفاده آنها با اثرات روشنایی متفاوتی هستیم.

این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع چراغ و لامپ را به مخاطب شرح و ارائه می دهد. در پایان نیز یک ویدئو برای شناخت بهتر انواع لامپ در سیستم روشنایی آورده شده است. لامپ وسیله ای است که توسط جریان الکتریکی نور مصنوعی را تولید می کند.

لامپ ها و چراغ ها عضوی حیاتی و کار آمد برای یک سیستم روشنایی می باشند که انرژی خود را از باتری ها یا ژنراتورها تامین می کنند. این مقاله به شرح انواع مختلف چراغ ها ، طرز کار و موارد استفاده آن ها می پردازد تا شما را برای انتخاب لامپی کارآمد که قادر به ارائه روشنایی مورد نیاز شما باشد یاری کند.

نقش مؤثر لامپها در روشنایی

لامپ ها نقش مؤثری در روشنایی و نورپردازی و طبعاً زیبایی یک ساختمان دارند. نورپردازی به شیوه های مختلفی صورت می گیرد که بسته به همین موضوع می توان از لامپ هایی با ویژگی های متفاوت انتخاب و نصب کرد. انواع نورپردازی: نورپردازی منطقه ای، دکوراتیو، نورپردازی کلی و نورپردازی کاربردی.

انواع لوستر و چراغ های سقفی برای ایجاد نور در ساختمان ها به کار می رود، نورپردازی آشپزخانه و میز کار در زمره نورپردازی کاربردی قرار می گیرد، نورپردازی منطقه ای برای بخش وسیعی از خانه و یا ساختمان اجرا می شود و نورپردازی دکوراتیو برای زیباتر جلوه دادن ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر جنبه تزیینی دارد بر همین اساس انواع لامپ ها با کارایی ها و قابلیت های متعدد در بازار عرضه شده است.

انواع لامپ روشنایی برای نورپردازی معمول ساختمانها: لامپ رشته ای، لامپ هالوژنی، لامپ فلورسنت، لامپ ال ایی دی، پنل ال ای دی، لامپ هوشمند ال ای دی، لامپ ال ای دی سقفی، ریسه ال ایی دی، ریسه شلنگی و ریسمان ال ایی دی، فیبر های نوری، لامپ متال هالید،لامپ بخار جیوه، بخار سدیم، نئون و …هستند.

انواع لامپ در سیستم روشنایی

 

انواع لامپ در سیستم روشنایی

انواع مختلف لامپ ها شامل موارد زیر است:

 • لامپ های رشته ای
 • لامپ های فلورسنت فشرده
 • لامپ هالوژن
 • لامپ ال ای دی
 • لامپ مهتابی
 • لامپ نئون
 • لامپ های تخلیه با شدت بالا
 • لامپ سدیم با فشار کم

 

لامپ های رشته ای

لامپ های رشته ای لامپ هایی استاندارد هستند که بسیاری از مردم کاملا با آن آشنا می باشند. این لامپ ها در طیف گسترده ای از اندازه و ولتاژهای متفاوت در دسترس اند.

هنگام عبور برق از رشته تنگستن داخل لامپ، نور و گرما تولید می شود. رشته این لامپ داخل محفظه ای شامل مخلوطی از نیتروژن یا خلأ قرار دارد. در حال حاضر لامپ های LED  ،فلورسنت و… براساس فن آوری های جدید جایگزین این نوع لامپ ها شده اند.

کار لامپ های رشته ای به این صورت است که هنگام روشن شدن، جریان ناگهانی، انرژی و گرما وارد فضایی نازک و باعث گرم شدنرشته(فلامنت) و در نتیجه منجر به تولید روشنایی از لامپ می شود. مشکل لامپ های رشته ای این است که تنها ۱۰ % تا ۲۵ % ازانرژی منجر به تولید نور می شود و مابقی آن به صورت گرما تلف می شود.

لامپ های رشته ای می توانند در بازه ی۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت روشنایی را تامین کنند و همچنین می توان از آن ها توسط یک دیمر نیز استفاده نمود. این لامپ ها گرمای ثابتی را تولید می کنند که این امر آنها را برای استفاده ی خانگی مناسب کرده است.

بازده روشنایی لامپ های رشته ای حدود ۱۵ لومن در هر وات است.

استفاده از این لامپ از گذشته در بسیاری خانه ها رواج داشت، فیلامان جسم صلبی که در حبابی محافظت می شود که با گرم شدن تولید نور می کند و حدود 97 درصد انرژی الکتریکی را تبدیل به گرما می کند لامپی با مصرف انرژی بسیار بالا و طول عمری پایین.

این لامپ ها در سایز ها و ولتاژهای متنوعی از 1ونیم ولتی تا 300 ولت موجود است. قیمت تولیدی این لامپ بسیار پایین است و نیازی به تجهیزات خارجی برای روشنایی ندارد وبه همین دلیلی است که در گذشته استفاده از آن بسیار رواج داشته است.

لامپ رشته ای برای نوردهی مکان های تجاری، چراغ های اتومبیل، چراغ قوه، خانه های مسکونی، دکوراسیون کاربرد دارد گرمایش این لامپ ها به حدی است که برخی مصرف کننده ها برای دستگاههای نگهداری جوجه کشی برای گرمای تخم ها از این لامپها استفاده می کنند. همچنین برای خشک کردن و گرمایش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سهم زیادی در بالا رفتن دمای یک خانه دارد به همین دلیل استفاده از آن در مناطق گرمسیر مناسب نیست و به دلیل مصرف بالای انرژی در منازل جای خود را به سایر لامپ های فلورسنت و ال ایی دی و.. داده است.

انواع لامپهای کم مصرف در سیستم روشنایی

انواع لامپ های کم مصرف (فلورسنت)

لامپ های فلورسنت فشرده ( کامپکت کم مصرف ) لامپ های فلورسنت فشرده که به  لامپ های کم مصرف معروف هستند. نوعی از لامپ های مدرن کم مصرف هستند که مانند فلورسنت ها کار می کنند و جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای به شمار می روند.

به طور کلی لامپ کم مصرف درمقایسه با سایر لامپ ها با استفاده از توانی کمتر، نوری به همان میزان ایجاد می کند و از طول عمر بیشتری برخوردار است. بهبود کیفیت نور، تنوع محصول بیشتر، هزینه کمتر و ارتقاء درسازمان های انرژی آب و برق ، لامپ های کم مصرف را از سایر لامپ های دیگر متمایز کرده است.

و به دلیل استفاده ی تنها یک سوم تا یک چهارم از انرژی برق بسیار محبوب است. این کارآیی بالا به این معنا است که اتلاف برق به صورت گرما بسیار کمتر می باشد. لامپ های کم مصرف از دو یا سه حلقه لوله تشکیل شده اند. این لامپ ها توسط دیمر قابل استفاده نیستند و معمولا تا ۱۰۰۰۰ ساعت روشنایی را تامین می کنند. بهره نوری یک لامپ فلورسنت فشرده حدود ۶۰ لومن در هر وات است.

از انواع لامپ ها با بازدهی بالا و مصرف کم لامپهای فلورسنت است. طول عمر بالا و رنگ نور طبیعی این لامپ ها باعث شد مورد استقبال زیادی قرار گیرد این لامپ ها ده برابر لامپ های رشته ای عمر می کنند و انرژی که مصرف می کنند پنج برابر کمتر از لامپ های رشته ای است.

 این لامپ همان لامپ های مهتابی هستند که در بیشتر منازل و فضا های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد از تولید این لامپ که تحول عظیمی در بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی جهت تامین روشنایی محسوب می شود 70 سال گذشته است. لامپ های فلورسنت برای محیط هایی که نیاز به لامپ به تعداد زیاد با طول عمر بالا نیاز است، نصب می شود.

در محیط کاری، ساختمان های تجاری، بیمارستان ها، ادارات، پارکینگ و نواحی وسیع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد البته استفاده از این لامپ ها در منازل مسکونی هم رایج است اما این لامپها مقداری نورهای ماورای بنفش ساطع می کنند و بعد از شکستن ماده سمی از خود ساطع می کند.

 

انوع لامپ هالوژن در سیستم روشنایی

لامپ های هالوژن در سیستم روشنایی

لامپ های هالوژن متشکل از یک رشته تنگستن می باشند که توسط لایه ای فشرده و نازک پوشیده شده و با گاز بی اثر و مقداری از هالوژن (برم یا ید) پر شده است. در مقایسه با لامپ های فلورسنت و لامپ های LED تقریبا سه برابر انرژی مصرف می کنند.

بهره ی نوری لامپ های هالوژن حدود ۲۵ لومن در هر وات است.

این نوع از لامپ ها در مکان هایی که نیاز به فوکوس نور دقیق است استفاده می شوند.

لامپهای هالوژنی در واقع شکل بهینه شده ای از لامپ های رشته ای محسوب می شوند.  لامپ های هالوژنی با نامهای مختلف تنگستن، کوارتز، لامپ ید هستند.

این لامپ ها در انواع هالوژن اس ام دی؛ ال ایی دی، سی او بی و… موجود است.

نمونه های اس ام دی آن برای سقف به کار می رود و انرژی کمتری از نمونه های قدیمی مصرف می کند البته این لامپ ها هم مصرف بالایی دارند و گرمای زیاد تولید می کنند. نور این لامپ ها بسیار زیاد است، سایز این لامپ نسبت به لامپ رشته ای کوچکتر اما طول عمر و نورپردازی بیشتری دارند و اغلب در سیستم های روشنایی نوری فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. انواع لامپ های هالوژنی در مدل های مختلف کاربرد های گسترده ای برای تامین روشنایی دارند این لامپ ها به صورت توکار در سقف ادارات، منازل، سالن های همایش و… مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لامپ در نورپردازی

لامپ های تخلیه با شدت بالا

لامپ های متال هالید، بخار جیوه ،سدیم با فشار بالا همگی نوعی از لامپ های تخلیه با شدت بالا هستند. این لامپ ها از لوله های شیشه ای که شامل الکترود های تنگستن همراه قوس های الکتریکی هستند طراحی شده است. لامپ های تخلیه در مقایسه با لامپ های رشته ای و فلورسنت نور بیشتری تولید می کنند. این لامپ ها در مکان هایی با سطوح بالایی از نور مثل سالن های ورزشی ،مناطق بزرگ عمومی،جاده ها و .. استفاده می شوند.

 

لامپ های متال هالید در سیستم روشنایی

لامپ های متال هالید

لامپ های متال هالید شامل یک لوله تخلیه یا لوله ای قوس دار در داخل چراغ هستند. این لوله ها می توانند ساخته شده از سرامیک، کوارتز یا جیوه باشند. لامپ های متال هالید بسیار کارآمد بوده و نسبت به اندازه خود نور زیادی تولید می کنند. لامپ های متال هالید معمولا در سالن ها، چراغ های ترافیک و سیستم های روشنایی فضای باز برای مقاصد تجاری استفاده می شوند.

 

انواع لامپ در سیستم روشنایی

لامپ بخار جیوه

لامپ های بخار جیوه از لحاظ تجاری اولین لامپ های تخلیه با شدت بالا می باشد. و قابل استفاده برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی نور پردازی در دسترس است.  لامپ های بخار جیوه لامپ های تخلیه ی گازی هستند که با استفاده از یک قوس الکتریکی از طریق بخار جیوه، نور را تولید می کنند. لوله قوس به طور کلی از یک لوله کوارتز که از هر دو انتها در داخل و به یک حباب شیشه ای بزرگتر متصل شده تشکیل شده است. این حباب بیرونی ، حباب داخلی را در برابرعوامل جوی و محیطی حفظ می کند. مزیت لامپ های بخار جیوه تولید نور سفید روشن با طول عمر نسبتا طولانی می باشد. بهره ی نوری این لامپ ۶۵ لومن بر وات است.

لامپ سدیم با فشار بالا

این لامپ ها نوع بهبود یافته لامپ های سدیم با فشار پایین هستند که نسبت به آن ها دارای بهره وری بهتر، اندازه  کوچکتر و رنگ  قابل قبول تری هستند. لامپ های سدیم با فشار بالا که از آن ها با نام HPS یاد می شود. از یک لوله قوس باریک که توسط یک قاب پوشانیده شده تشکیل شده است. در داخل لوله قوس معمولا از سدیم ، جیوه و زنون استفاده می شود. جنس آن از سرامیک اکسید آلمینیوم می باشد که در برابر اثرات مخرب مواد قلیایی مانند سدیم مقاوم است.

انواع لامپ در سیستم روشنایی

لامپ های ال ای دی

لامپ ال ای دی فن آوری جدید با راندمان بالاست که به سرعت در حال تحول بوده و برای انواع برنامه های کاربردی نورپردازی مسکونی استفاده می شوند.  لامپ ال ای دی نور را از طریق حرکت الکترون ها در یک نیمه هادی منتشر می کنند. آن ها فاقد رشته هستند و از قدرت کمتر و طول عمر بیشتری برخوردارند و نیز طیف رنگی متفاوتی بدون استفاده از فیلترهای رنگی ایجاد می کنند. لامپ های LED در مقایسه با لامپ های رشته ای نور بیشتری تولید می کنند.

مصرف انرژی پایین تری دارند همچنین LED  های سفید نسبت به لامپ های کم مصرف ۳۰درصد کارآمد تر هستند.  هزینه  اولیه لامپ های LED به طور کلی بالا است و از آن در ساخت پروژه های الکترونیکی، مصارف خانگی، چراغ های تزیینی و…استفاده می شود. در انواع پیشرفته های این نوع لامپ های در سال های اخیر از پنل ال ای دی رونمایی شده است که از نظر طراحی و کاربرد منحصربه فرد می باشند.

از لحاظ طول عمر جز بی رقیب ترین لامپ ها قرار دارد. قدرت نوردهی بالای این لامپ و مصرف پایین انرژی آن، باعث شده جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای و هالوژنی باشد. جدیدترین محصولات روشنایی که به دلیل ایجاد دیود نوری ملایم به بهترین شکل روشنایی هر محیطی را تامین می کند. 

ر میان انواع لامپ ها ال ایی دی ها هم برای تزیین و هم برای تامین نور در سیستم های مختلف حرف اول را می زنند. این لامپ ها در مدل های شمعی، سنسوردار، فلامنتی، حبابی، اشکی، استوانه ای در لوستر ها و محصولات روشنایی متعددی به کار می رود. تنوع مدل و قابلیت نصب این لامپ امکان استفاده از این لامپ در قسمت های مختلف منازل مسکونی و تجاری و ادرای را به شما می دهد. ضمن این که تنوع رنگی دارد و می توان در تغییر سبک و رنگ فضا از لامپ های رنگی ال ایی دی استفاده کرد.

طول عمر این لامپ ها تا 100 هزار ساعت می رسد و گستره نوری مشخص و واضح، ایمنی بالا و قیمت مناسب از دیگر ویژگی های این نمونه لامپ هاست. یکی از بی نظیرترین خصوصیات این نمونه لامپ ها این است که 90 درصد انرژی الکتریکی را به نور دارد.

لامپ های ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته ی مختلف تقسیم بندی می شوند که شامل:

لامپ ال ای دی با تکنولوژی ساخت DIP

لامپ دیپ ( لامپ DIP )

در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ از تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی دیپ استفاده شد و به لامپ ال ای دی قدیمی یا معمولی نیز شهرت یافت. با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ های سیستم روشنایی در اوایل قرن ۲۱ و به دلیل بهره نوری پایین، استفاده از این نوع لامپ ها محدود شد . امروزه لامپ های دیپ در موارد خاصی از جمله در چراغ های راهنمایی و رانندگی ، بیلبورد های شهری و درنمایشگرهایی با امکان رویت در دور دست کاربرد دارند.

لامپ اس ام دی در انواع لامپ در سیستم روشنایی

 

لامپ اس ام دی ( لامپ SMD )

بازدهی و طول عمر بالای لامپ LED با تکنولوژی SMD محقق شد و مخفف Surface Mount Diode می باشد. لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است . تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه  دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از لامپ ال ای دی است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در نورپردازی نما استفاده می شود.

انواع لامپ در نورپردازی

لامپ سی او بی ( لامپ COB )

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به لامپ سی او بی ( Chip On Board )  نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بیشتر از انرژی است. تراشه قدرتمند لامپ سی او بی ( معمولا بیشتر از ۹ عدد دیود ) برخلاف نوع لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. مقدار زیاد تولید لومن در مصرف انرژی کم ( ۸۰ لومن بر وات ) باعث استفاده از لامپ سی او بی در گوشی های  هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع تولید نور کوچک با طول عمر بالا، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند.

از چالش های مهم این نوع تکنولوژی، می توان به تک رنگ بودن، انتقال دما و مدیریت حرارتی لامپ COB اشاره نمود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی این چالش های لامپ سی او بی نیز حل شده اند و با لامپ MCOB به بازار عرضه گردیدند که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دما لامپ COB نیز برطرف شده است.

لامپهای مهتابی

روشنایی با لامپ های فلورسنت مهتابی

روشنایی با لامپ های فلورسنت مهتابی برای سیستم روشنایی هنگامی که صحبت از لامپ های فلورسنت مهتابی می شود ممکن است شما تصوری از لامپ هایی با صدای وزوز و نوری سوسو که در سوپر مارکت ها یا دفاتر قدیمی استفاده می شدند پیدا کنید.

اما زمان تغییر کرده است و تصور شما اشتباه است. این نوع از لامپ ها از نظر بالاست الکترونیکی بهترین هستند و نورشان دور از آنچه که ما در مورد لامپ های فلورسنت فکر می کنیم است. لامپ های مهتابی لوله های تخلیه گاز هستند که با استفاده از فلورسانس تولید انرژی و روشنایی می کند. روشنایی قابل مشاهده از یک لوله فلورسنت در حدود ۴۵ تا۱۰۰ لومن در هر وات است.

در مقایسه با لامپ های رشته ای، لامپ های مهتابی از قدرتی کمتر برای تولید به همان میزان نور استفاده می کنند. و معمولا پیچیده تر و گران تر از لامپ های رشته ای هستند. لازم به ذکر است که این لامپ ها توسط دیمر قابل استفاده نیستند.

 

لامپهای نئون

لامپ های نئون در سیستم روشنایی

لامپ های نئون لامپ های شامل گاز در فشار پایین هستند. لامپ های روشنایی استاندارد با مخلوط گاز آرگون و یا نئون پر شده اند و لامپ هایی با روشنایی بالا با گاز نئون خالص پر می شوند.  هنگام اعمال ولتاژ، گاز یونیزه اجازه ی عبور یک جریان بسیار کوچک از یک الکترود به الکترودی دیگر را می دهد. استفاده از گاز یونیزه عاملی برای بهره برداری از لامپ در ولتاژی پایین تر می باشد. این ولتاژ می تواند در رنج ۱۰ تا ۲۰ ولت بسته به لامپ مورد استفاده متغیر باشد.

لامپ های سدیم با فشار کم

 

لامپ های نئون در سیستم روشنایی

لامپ های نئون لامپ های شامل گاز در فشار پایین هستند. لامپ های روشنایی استاندارد با مخلوط گاز آرگون و یا نئون پر شده اند و لامپ هایی با روشنایی بالا با گاز نئون خالص پر می شوند. هنگام اعمال ولتاژ، گاز یونیزه اجازه ی عبور یک جریان بسیار کوچک از یک الکترود به الکترودی دیگر را می دهد. استفاده از گاز یونیزه عاملی برای بهره برداری از لامپ در ولتاژی پایین تر می باشد. این ولتاژ می تواند در رنج ۱۰ تا ۲۰ ولت بسته به لامپ مورد استفاده متغیر باشد.

کلاه نیزه ای لامپ های روشنایی

کلاه نیزه ای (Bayonet cap )

این کلاه در اغلب لامپ های معمولی استفاده می شود. قطر آن ۲۲ میلی مترو با دوجای اتصال است. نمونه ی دیگری از این کلاه ها کوچکتر و با قطر ۱۵ میلی متر و با عنوان SBC در بازار عرضه می شود که اکثرا برای لامپ های هالوژن قابل استفاده هستند.

پایه های پیچی ادیسون

کلاه پیچ و مهره ای ( Edison Screw Cap)

نام این نوع از کلاه ها از مخترع پیشگام خود ، توماس ادیسون برگرفنه شده است و به اختصار ES نام برده می شود. این نوع از اتصالات در سراسر جهان به طور گسترده استفاده می شوند. محبوبترین نوع آن ۲۷ E با قطر ۲۷ میلی متر است. نوع دیگری از آن SES است که اغلب برای اتصالات کوچکتر تزیینی و یا لوستر استفاده می شود. CES که در ایالات متحده و اروپا کاربرد فراوانی دارد برای اتصالات لامپ های شمعی مورد استفاده قرار می گیرد.

پایه های کپسول هالوژن

پایه کپسول هالوژن

لامپ کپسول هالوژن مینیاتور به طور کلی در اندازه های میلیمتری طراحی شده اند. به عنوان مثال G4 دارای پین هایی با فاصله ۴ میلی متر  و G9 با فاصله ۹ میلی متر از یکدیگر است. نوع G4  و GY6.35  در ولتاژهای پایین به کار برده می شوند در حالیکه G9 در ولتاژ های ۲۴۰ ولت مورد استفاده قرار می گیرند.

پایه های خطی هالوژن

پایه کپسول خطی لامپ های هالوژن

این کپسول عموما برای لامپ های نور افکن مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا R7s دارای پایه هایی با فاصله ۷ میلی متر است.

 

انواع لامپ در نورپردازی

 

پایه لامپ های هالوژن و چراغ نور افکن

برای لامپ های هالوژن در سیستم روشنایی به انواع مدل های  GU4 , GU5.3 , GU10 ,GZ10 می توان اشاره نمود .

انواع پایه های لامپ مهتابی

پایه لوله های لامپ مهتابی

در لامپ های روشنایی مهتابی در هر دو انتهای لوله دو پین اتصال وجود دارد. اندازه  فاصله  پایه ها در مدل  T8 (استاندارد) ۲۵ میلی متر است و اندازه ی T12 که بزرگتر است ۳۸ میلی متر است و هردو مدل از اتصال نوع G13 استفاده می کنند. مدل کوچکتر نیز T5  است که ۱۶ میلی متری است و از اتصال نوع G5  استفاده می کند.

پایه نواری لامپ مدل های S14s و S14d

لامپ های سیستم روشنایی با پایه نواری

دو نوع اتصال برای این نوع مطرح است، یک نوع  S14s که هردو اتصالات در نزدیکی انتهای لامپ است  و دیگری S14d که نسخه مرکزی نیز نامیده می شود و هردو اتصالات هرکدام با یک اتصال مجزا عمل می کنند.

پایه نواری مدل S15s

در انواع لامپ های معروف به لامپ تصویر که پایه های نواری در انتهای آنها نصب می شود از اتصالات با قطر ۱۵ میلیمتر استفاده می شود که مدل S15s  نامگذاری شده است.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

 

شما این مقاله سیستم روشنایی چیست و انواع سیستم روشنایی را در سایت مانی نور مطالعه کردید و گروه مانی نور پیشرو در صنایع الکترونیک، برق صنعتی و روشنایی ال ای دی، نصب و اجرا است و خوشحال می‌شود که بتواند در این زمینه به شما دوستان عزیز ارائه خدمات دهد.

  منبع: buildingplus.ir

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] قرار می گیرد و بیشتر جنبه تزیینی دارد بر همین اساس انواع لامپ ها با کارایی ها و قابلیت های متعدد در بازار عرضه شده […]

دیدگاه ها غیر فعال است.

کپی رایت - مانی نور