021-66750075-6 | QQ:2120355385 | info@maninour.com
سیستم های کنترل روشنایی

سیستم های کنترل روشنایی

سیستم های کنترل روشنایی

سیستم کنترل روشنایی یک شبکهٔ هوشمند مبتنی براساس راه حل‌های کنترل روشنایی که شامل ارتباط بین ورودی و خروجی سیستم‌های مختلف مربوط به کنترل روشنایی، با استفاده از یک یا چند دستگاه کامپیوترمرکزی می‌باشد.

سیستم‌های کنترل روشنایی به طور گسترده در هر دو محیط نورپردازی داخلی و خارجی از فضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود.

سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به ارائه مقدار درست نورپردازی می‌باشد برای این که کجا و چه زمانی مورد نیاز باشد.

سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به حداکثر رساندن صرفه‌ جویی انرژی از سیستم روشنایی، و برآورده کردن مقررات ساختمانی، یا تطابق با برنامه‌های ساختمان سبز و حفاظت از انرژی می‌باشد.

سیستم‌های کنترل روشنایی اغلب تحت روشنایی هوشمند مدت‌دار است.

قسمتی از هزینه برق مصرفی به علت روشن بودن بی مورد روشنایی در مشاعات یک ساختمان اداری / مسکونی می باشد.

با توجه به تعداد بالای روشنایی مورد استفاده در ساختمان پیشنهاد می گردد کلیه خطوط روشنایی در قسمت های راه پله، پارکینگ لابی ورودی و طبقات، سر درب ها و روشنایی های محوطه توسط سیستم BMS مرکزی

کنترل و قابل تنظیم باشند.

در این سیستم می توان قسمتی از خطوط روشنایی را On/Off تعریف نمود.

به عنوان مثال روشنایی راه پله، پارکینگ و محوطه را به صورت On/Off تعریف نمود.

نحوه کار سنسورها

در راه پله و پارکینگ بایستی از تشخیص حرکت استفاده نمود، که این سنسورها فیدبک حضور فرد یا ماشین را به سیستم گزارش می کنند و بر اساس این گزارش حضور و تنظیماتی که از قبل توسط مدیریت ساختمان و

اپراتور صورت گرفته و همچنین میزان Lux نور موجود در محیط، سیستم تصمیم گیری می نماید که کدامین خطوط را به چه صورتی روشن نماید.

همچنین کلیه روشنایی ها به صورت نقشه گرافیکی بروی نمایشگر, نمایش داده می شود که سهولت کنترل روشنایی ها توسط اپراتور می افزاید.

 ضمنا می توان برای روشنایی کلیه سرویس های بهداشتی در ساختمان از کلید های تشخیص حرکت استفاده نمود که جدا از سیستم کنترل مرکزی روشنایی، به صورت Standalone نیز عمل می کند.

بدین صورت که به محض ورود شخص به سرویس بهداشتی چراغ آن روشن شده و پس از مدت زمان مشخص در صورت عدم حضور فرد، چراغ مربوطه  خاموش می گردد.

بدین ترتیب با کنترل روشنایی های فوق الذکر و صرفه جویی در مصرف انرژی برق می توان علاوه برسهولت در کار اپراتور ساختمان و ظاهری زیبا در کاهش هزینه های برق مشاعات سهم به سزایی داشت.

چگونگی سیستم مدیریت روشنایی

سیستم مدیریت روشنایی معمولا ترکیب استفاده از برنامه های زمان، کنترل اشغال و کنترل فتوسل است.

برخی از این سیستم ها نیز پاسخ به تقاضای کم کردن نور و یا خاموش کردن چراغ بصورت خودکار است سیستم های مدیریت روشنایی گاهی در

سیستم های اتوماسیون ساختمان گنجانیده می شوند.

بسیاری از سیستم های کنترل روشنایی جدیدتر بی سیم بوده و دارای مزیت نصب و راه اندازی آسان هستند و امکان همکاری با دیگر سیستم های کنترل ساختمان را مبتنی بر استاندارد ها فراهم می کنند.

سیستم های کنترل روشنایی

حسگر حضور به ما اجازه می دهد هر زمان که کسی در داخل منطقه اسکن شده وارد شد روشنایی را کنترل کند.

هنگامی که هیچ حرکتی تشخیص داده نشد چراغ خاموش می شود.

سنسور مادون قرمز به تغییرات دما واکنش نشان می دهد از قبیل الگوی ایجاد شده در حرکت یک فرد.

سنسور التراسونیک انتقال صدا در محدوده بالاتر از شنوایی انسان و نظارت بر مدت زمان لازم برای امواج صوتی به بازگشت را کنترل می کند.

با استفاده از سنسور التراسونیک می توانید موانع اطراف را ببینید و برای مناطق با کابینت و قفسه بندی، دستشویی ها و مناطق باز و مناطقی که نیاز به پوشش 360 درجه دارد بکار برید.

برخی از سنسورها از هردو فناوری مادون قرمز و مافوق صوت بهره می برند لیکن گران تر هستند.

آنها را می توان برای کنترل یک لامپ یا یک لوستر بکار برد.

مزایای استفاده

مزیت اصلی یک سیستم کنترل روشنایی بر کنترل روشنایی مستقل یا تعویض دستی معمولی، توانایی برای کنترل چراغ یا گروهی از چراغ‌های تکی از طریق یک دستگاه رابط کاربر تک نفره است.

این توانایی برای کنترل منابع نوری متعدد از یک دستگاه اجازه می‌دهد تا حالت‌های روشنایی پیچیده‌ای ایجاد شود.

اتاق ممکن است حالت‌های متعدد از پیش تنظیم‌شده‌ای داشته باشد که هر یک برای فعالیت‌های مختلف در اتاق ایجاد شده‌اند.

سود عمده استفاده از سیستم‌های کنترل روشنایی در کاهش مصرف انرژی است.

عمر لامپ نیز بیشتر می‌شود در زمان روشنایی یا هنگام خاموش کردن چراغی که استفاده نمی‌شود.

سیستم‌های کنترل روشنایی بی سیم دارای مزایای بیشتری از جمله کاهش هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و افزایش انعطاف‌پذیری نسبت به جایی که سوئیچ‌ها و سنسور ممکن است قرار گیرد می‌باشد.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

اطلاعات نویسنده

مانی نور