وبلاگ - آخرین اخبار
روشنایی ال ای دی گلخانه

روشنایی ال ای دی گلخانه| پروژکتور رشد گیاه

روشنایی ال ای دی گلخانه

روشنایی ال ای دی گلخانه

در نهایت این محاسبه شامل موارد زیره:

 • روشنایی
  • سطح نور
  • طیف نور
  • یکنواختی مورد نیاز
  •  مکان و زمان نور
 • شرایط اثر گذار بر روشنایی مانند شرایط جوی و غیره و
 • میزان مصرف انرژی

این محاسبات برای محصولات مختلف کشاورزی از جمله تولید سبزیجات، پرورش برگ و گیاهان جوان، گل های زینتی، رشد و نگهداری گیاه قابل استفاده هست.

روشنایی و پرورش گیاه

نور برای رشد گیاه ضروریه، نور خورشید ارزون ترین منبع در دسترس نوره ولی برای کشاورزی همیشه به میزان لازم در اختیار نیست.

لامپ شبیه ساز نور خورشید

لامپ شبیه ساز نور خورشید

درنتیجه استفاده از نور مصنوعی یا پروژکتور رشد گیاه به جهت افزایش تولید و کیفیت گیاه بسیار متداول شده. گیاهان نسبت به انسان ها حساسیت کاملاً متفاوتی به رنگ های نور دارن. با توجه به رشد گیاه، نور به صورت ذره های ریزی با نام فوتون یا کوانتوم تعریف می شن. مقدار انرژی فوتون ها بسته به طول موج آنها (رنگ طیف نوری) تغییر می کنه.

برای یک انرژی نورانی نور قرمز تقریباً یک ونیم برابر فوتون بیشتر از نور آبی تولید می کنه. یعنی اغلب منابع نور قرمز فوتون بیشتری از منابع نور آبی تولید می کنن. البته گیاهان دارای حساسیت متفاوت به رنگ های مختلف نور نشان داده و اثرات متفاوتی روی آنها میذاره. درنتیجه استفاده از منبع نوری مناسب برای هر گیاه برای دستیابی به نتیجه بهینه در تولید اون مؤثره.

پروژکتور رشد گیاه

در گذشته برای رشد گیاهان در گلخونه ها از لامپ های متال هالید، بخار سدیم (HPS ) و لامپ کم مصرف CFL و … استفاده می کردن. به عنوان مثال لامپ های متال هالید نسبت به لامپ های LED  مصرف انرژی بالاتری دارن.

میزان شار نوری یا لومن بر وات آن ها به مراتب کمتر از لامپ های LED هست و هم چنین میزان حرارت تولید شده توسط این گونه بسیار بالاست و برای محیط های کنترل شده از لحاظ دمایی مناسب نیست و موجب صرف هزینه اضافی برای تهویه محیط میشه. اما لامپ های LED به دلیل حرارت پایین قابلیت نصب در فاصله 7.5 تا 15 سانتی متری گیاه را دارن که این خودش فضای کمتری را اشغال می کنه.

پرژکتور ۱۲۶ وات رشد گیاه

فواید لامپ های روشنایی ال ای دی برای گلخانه ها

از  فواید لامپ های روشنایی ال ای دی یا همون لامپ برای پرورش گیاه اگه بخوام براتون بگم می تونیم به تولید بیشتر، شکوفایی زودتر، و رشد سریعتر ریشه، کنترل بیشتر روی رشد گیاه و استفاده اقتصادی از زمین کشاورزی اشاره کنیم. لامپ های LED دارای طول عمر بسیار بالا و مصرف انرژی بسیار پایینه.

بعنوان مثال هرلامپ LED 14W نوری معادل یک لامپ متال هالید 150W و هرLED 100W معادل یک لامپ بخار سدیم 400W نوربرای فرایند فتوسنتز مفیده. در واقع با استفاده از لامپ LED چون میشه اونو نزدیک گیاه نصب کرد.

میزان تمرکز نور مصنوعی مناسب برای گیاهان بسیار بالاست و از هدر رفتن اون جلوگیری میشه. و این تمرکز نوری موجب رشد بهتر و بیشتر گیاه میشه. لامپ های متال هالید به دلیل تولید حرارت بالا باید در فاصله مناسبی نسبت به گیاه نصب بشه و برای ایجاد تمرکز نور روی گیاه باید از رفلکتور استفاده بشه که این عوامل به خودی خود باعث اتلاف بسیاری شده و رشد گیاه در مقایسه با استفاده از LED ها کمتر هست. 

صنایع روشنایی مانی نور

طیف رنگ نور

ازاونجایی که هر گیاهی با توجه به موارد زیر متفاوته:

ساختار کلرفیل های داخل برگ هاش و همچنین

 • رنگ برگ ها 
 • گل ده بودن یا نبودن
 • محیط رشد طبیعی
 • میزان نیازش به نور
  • شدت تابش نور
  • زاویه تا بش نور
  • مدت تابش نور 
  • نوع طیف رنگی
 • طول موجی که توسط برگ هایش جذب میشه

 ما با استفاده از انواع LED ها در رنگ های مختلف و همچنین لنزهای مختلف می تونیم شرایط مناسبی برای رشد بهتر گیاه رو فراهم کنیم . به عنوان مثال نور به صورت فوتون هایی از انرژی منتشر میشه که این فوتون ها جذب کلرفیل گیاهان میشه و یا  طیف نورهای آبی و قرمز که درگلخونه ها استفاده میشه، طیف نور قرمز دارای فوتون های بیشتری نسبت به نور آبیه.

ال ای دی رشد گیاه

ال ای دی رشد گیاه

درترکیب این دو طیف نور برای رشد گیاه نور قرمز برای رشد زایشی مؤثر بوده و نور آبی برای رشد رویشی. ترکیب این دو طیف موجب بهبود و سرعت رشد ریشه ها و گل دهی بیشتر گیاه میشه. از آنجایی که نور خورشید همیشه و به مقدار کافی در دسترس نیست بطور مثال در زمستان, یا در تابستان موج آفتاب باعث آفتاب سوختگی گیاه میشه. بهترین گزینه برای پرورش گیاهان به صورت گلخانه ای استفاده از لامپهای LED هست که نور آن همیشگی و قابل کنترله. بدلیل داشتن حرارت پایین موجب آفتاب سوختگی گیاهان نمیشه و شادابی و طراوت گیاه حفظ میشه.

پروژکتور رشد گیاه

پروژکتور رشد گیاه

نور آبی در رشد گیاهان تأثیر بسزایی داره، همونطور که میدونید طول موج آبی در حالت عادی 460 نانومتره که تقریباً 60 نانو متر از نور ماورابنفش بالاتره. نور خورشید این اشعه رو داره که برای پوست انسانها میتونه مضر باشه ولی برای رشد گیاهان تأثیر بسزایی داره. برای هر آپارتمان قطعاً نوری نیازه که بشه گیاهانی رو پرورش داد. این گیاهان در حالت عادی نور خورشید رو جذب میکنند ولی عمدتاً در داخل آپارتمان ها نور کافی برای رشد و نمو گیاه وجود نداره این نور توسط LED میتونه تأمین بشه.

نور مصنوعی برای رشد

نور مصنوعی برای رشد

هر هفت وات ال ای دی معادل یک عدد لامپ صد وات رشته ایه و هر دو بصورت استاندارد نور برابر دارن. جهت رشد بهتر و نور مفید برای گیاهان با توجه به نوع و نژاد گیاه شرکت مانی نور، نور مناسب رو به شما پیشنهاد میده. یعنی ما نور مناسب اون گیاه رو و توان مناسب اون گیاه رو پیشنهاد میدیم.

چه میزان ال ای دی جهت رشد گیاه مورد نیازه؟

بطور مناسب جهت رشد گیاهان بصورت حرفه ای یا بهتر بهتون بگم پرورش گیاهان بصورت حرفه ای به ازای هر نه مترمربع حدود سیصد وات ال ای دی نیاز داریم.

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه

موقع استفاده از نور ال ایدی برای پرورش گیاه باید به نکته های زیر حتماً حتماً دقت کنیم.

 • مقدار نور
 • شدت نور
 • زاویه تابش نور

همین نکته های ساده و مهم اگه رعایت نشه باعث آسیب رسوندن به گیاه میشه. بطور ساده همه میدونن که تمرکز نور ال ای دی بر روی گیاهان میتونه تأثیر حرارت منفی روی برگ ایجاد کنه پس بهتره فاصله مناسبی بین نور و گیاه وجود داشته باشه. همچنین در فضاهایی که امکان استفاده از فاصله نیست شرکت مانی نور چاره ای داره به اینصورت که با ایجاد یا نصب لنز مناسب این مشکل رو حل میکنه. 

لامپ پرورش گیاه

لامپ پرورش گیاه

بهترین و در دسترس ترین نوری که میتونیم برای رشد نمو گیاهان آپارتمانی داشته باشیم رنگ نور قرمز و آبیه. به چه نسبتی؟

به نسبت دو و یک. یعنی دو تا قرمز و یه دونه آبی. به اینصورت ترکیب میکنیم. این ترکیب نور باعث میشه که گیاه شما رشد کنه. اینکه ما چه گیاهی میخوایم پرورش بدیم چگونه پرورش بدیم؟ به چه صورت و چه نتیجه ای میگیریم؟ بهتره با مانی نور مشاوره رایگان داشته باشید.

شما میتونید جهت رشد و نمو گیاهانتون از هر منبعی استفاده کنید حتی لامپ فلورسنت یا لامپ مهتابی طولی با صد سانتی متر طول. حتی این لامپهای معمولی هم میتونه برای رشد و نمو گیاهان شما مفید باشه.حالا اینکه ما میخواهیم بصورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای حتی بصورت کاملاً آماتور از نور برای رشد گیاهانمون استفاده کنیم از هر منبع نوری که طول موجی داشته باشه جهت رشد گیاهمون میتونیم استفاده کنیم.

هر منبع نوری طول موج مخصوص به خودش رو داره، به عنوان مثال از لامپهای بخار جیوه یا متال هالید یا بخار سدیم با اینکه منسوخ شدند همچنان در پرورش گیاهان ازشون استفاده میشه. 

وال واشر رشد گیاه

وال واشر رشد گیاه

منتها بهترین بازدهی جهت رشد و نمو گیاهان با توجه به اینکه ال ای دی ها طول موجهای دقیق با کالیبراسیون دقیق دارن، پروژکتورها و لامپهای ال ای دی هستند که میتونین با استفاده از اونها بصورت کاملاً حرفه ای گیاهانتون رو پرورش بدین.

پرورش گل بنفشه آفریقایی با پروژکتور رشد گیاه

 

برای رشد و نمو یا پرورش دادن گیاه بنفشه آفریقایی این گل بسیار زیبا در کل از رنگ بنفش استفاده میشه منتها این رنگ بنفش توسط ال ای دی تک رنگ یا ترکیبی از رنگ قرمز یا آبی نیست.

پرورش بنفشه آفریقایی

پرورش بنفشه آفریقایی

 

برای اینکه این منبع نور کاربرد دقیق و کمک بسیار شایانی برای پرورش گیاه بنفشه آفریقایی داشته باشه نه طول موج برای ساخت این رنگ بنفش بکار برده میشه و در کل طی چندین مرحله از رشد و نمو این گیاه هر کدوم از این طول موجها که بصورت کاملا تحقیقاتی و با استاندارد محاسبه شدند میتونن توی رشد این گیاه تأثیر بسزایی داشته باشن.

نور مصنوعی برای گیاهان

نور مصنوعی برای گیاهان

لامپ فول اسپکتروم چیست؟ | پروژکتور فول اسپکتروم رشد گیاه

منابع نوری که جهت رشد و نمو گیاهان استفاده میشه بصورت عمومی پروژکتور فول اسپکتروم نامیده میشه، منابع نور ال ای دی فول اسپکتروم رشد گیاه که در شرکت مانی نور تولید میشه تمام طول موجهای موردنیاز جهت رشد و نمو گیاهان رو داره. این گیاهان بصورت کلی طول موجهایی که نیاز دارن توسط ما بازسازی میشن و در قالب یک منبع نور ال ای دی فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه خدمت شما ارائه داده میشن.

منابع نور فول اسپکتروم جهت گیاهان مختلف با طول موجهای تخصصی جمع آوری و تولید میشن تا گیاه اگر طول موج خاصی رو جهت رشد و نمو نیاز داره بصورت کاملاً حرفه ای پرورش داده بشه. همچنین بطور تخصصی منابع نور فول اسپکتروم برای گیاهان خاص تولید و عرضه میشه، شرکت مانی نور با توجه به داشتن دستگاه اسپکترومتر طول موج موردنیاز گیاه شما رو تولید میکنه. مانی نور دارای تخصص و تجربه کافی در ساخت ال ای دی فول اسپکتروم به رشد گیاه شما کمک میکنه. 

برای اطلاع از قیمت لامپ های فول اسپکتروم  و خرید لامپ فول اسپکتروم با مانی نور تماس بگیرید.

لامپ ال ای دی رشدگیاه مخصوص کاکتوس

لامپ ال ای دی مخصوص رشدگیاه کاکتوس جهت تأمین نور و روشنایی موردنیاز گیاه کاکتوس تولید و عرضه میشه. شرکت مانی نور طول موج مورد نیاز گیاه کاکتوس رو با توجه به نحوه پرورش و نوع و نژاد آن، خدمت شما بصورتی ارائه میکنه که گیاه شما کاملاً سلامت و ارگانیک، رشد و نمو ایده آلی داشته باشه.

لامپ رشد گیاه کاکتوس

لامپ رشد گیاه کاکتوس

هر گیاهی که مدنظر شما باشه فقط با نام و نشانش رو به ما بدین، توسط شرکت مانی نور پروژکتور ال ای دی رشدگیاه موردنیازش تولید میشه. منابع نور فول اسپکتروم بصورت کلی نور مورد نیاز و طول موج مخصوص گیاهان رو تأمین میکنه.

اگه درباره لامپ متال هالید رشد گیاه و لامپ رشد گیاه لاله زار و یا درباره خرید لامپ متال هالید گلخانه و همینطور فروش لامپ بخار سدیم رشد گیاه (پاور ال ای دی فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه) سؤالی داشتید با مانی نور در تماس باشید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

کپی رایت - مانی نور