021-66750075-6 | QQ:2120355385 | info@maninour.com
بررسی مزايای جايگزينی لامپ‌های LED

مقایسه ال ای دی و لامپ کم مصرف

<div class=”page-header”>

از جمله هشدارهای وزارت بهداشت در خصوص مضرات لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی می ‌توان به تأثیر مخرب پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلورسنت بر پوست بدن به علت وجود اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد.

مقایسه ال ای دی و لامپ کم مصرف معمولی

مضرات لامپ کم مصرف

از جمله هشدارهای وزارت بهداشت در خصوص مضرات لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی می ‌توان به تأثیر مخرب پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلورسنت بر پوست بدن به علت وجود اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد.  پرتوهای فرابنفش لامپ های کم مصرف معمولی و فلورسنت ها موجب تسریع ابتلا به بیماری های پوستی و از جمله سرطان پوست و همچنین سرگیجه و میگرن درافراد مبتلا به صرع می شوند.

مقایسه ال ای دی و لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف

پرتوهای ماوراء بنفش موجب ایجاد کک و مک در پوست صورت و بدن افراد می شود و از سوی دیگر کسانی که در منزل و محل کار خود روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ های فلورسنت قرار گرفته اند 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری آب مروارید می شوند. لامپ های کم مصرف حاوی مقدار اندکی عنصر جیوه هستند که این میزان معمولاً در حدود 5 میلی گرم است. از سوی دیگر قابلیت نور افشانی لامپ های فلورسنت مبتنی بر خواص جیوه موجود در آن است و در این مورد هیچ عنصر دیگری به اندازه جیوه کارایی ندارد.

علاوه بر تاثیر زیان بار جیوه موجود در این نوع لامپ ها بر روی بدن انسان اما مشکل اصلی زمانی پدید می‌آید که لامپی از این نوع می شکند و بخشی از جیوه موجود در لامپ به شکل بخار قابل استنشاق آزاد می شود و بخشی دیگر نیز به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرمی در می‌آید که لمس کردن آن خطرناک است. مطالعات پزشکی نشان می دهد که استفاده طولانی از اینگونه لامپ ها علاوه بر عوارض جسمی ذکر شده باعث عوارض روانی نیز میشود که از آنجمله می توان به خستگی زودرس، افسردگی، ضعف و بی حالی، از دست دادن تمرکز، کاهش بازده کاری و افزایش تنش های روحی اشاره کرد.

چراغ های LED و مزایای آن

LED که مخفف Light Emitted Diode است، به معنای دیود ساطع كننده نوراست. دیودهای ساطع كننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند كه دیودها نیز زیرگروه نیمه هادی ها به شمار می‌آیند. خاصیتی كه LED ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می‌سازد این است كه با گذرجریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور از آنها ساطع می شود.

نسل جدید LED ها

اولین LED که ساخته شد ظاهر زیبایی نداشت اما نوری مانند لامپهای معمولی منتشر می کرد كه شدت آن 2 برابر و دوام آن 50 برابر یك لامپ معمولی 60 وات بود. LED ها تا اواخر دهه گذشته فقط می توانستند سه نور زرد، سبز و قرمز تولید كنند كه به همین علت كاربردشان محدود بود. اما یك تغییر بسیار عظیم در این صنعت در دهه 90 میلادی باعث شد كه LED سفید رنگ (یا همان روشن و بدون رنگ) تولید شود.

پیشرفت های سریع صنعت الکترونیک در سال های اخیر و استفاده از دستگاه های تولید دقیق با تغییر در ساختار فیزیكی و مواد تشكیل‌ دهنده LED های نسل جدید را به بازارعرضه کرد. درLEDهای نسل جدید می توان نور را با طول موج مشخص با رنگ كاملاً خالص و فاقد هرگونه پرتوهای مضر مادون قرمز یا فرابنفش تولید كرد درحالی که این امکان درمنابع قدیمی ترروشنائی وحتی LED های قدیمی وجود ندارد وهمواره با مشکل تولید محصول جانبی پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش روبرو هستیم که علاوه بر اینکه تاثیری در تامین روشنایی محیط ندارند اثرات مخربی نیز بر سلامت انسان می گذارند.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

مقایسه ال ای دی و لامپ کم مصرف
5 (100%) 1 vote

اطلاعات نویسنده

مانی نور

مانی نور

گروه مانی نور از سال 1383 در زمینه طراحی، تولید و اجرای پروژه­های برقی و الکترونیکی و صنعتی ضمن بهره­ گیری از کادر مجرب و باتجربه در راستای توسعه و خودکفایی کشور گام برداشته و با استفاده از دانش روز جهان از تکنولوژی ساخت و تولید عصرحاضر بهره ­مند می­ باشد . و در زمینه چراغ­ های روشنایی ال ای­ دی در پیشرفت و توسعه این صنعت در ایران نقش ایفا می نماید، و مفتخر است به این که در این بازه زمانی بهترین بازخورد را از سوی مشتریان گرامی دریافت کرده است. ایران ال ای دی (مانی نور)، در زمینه نورپردازی دارای تاییده ی دانشگاه تهران می باشد و به صورت مستقیم وارد کننده قطعات برندهای برتر و مطرح دنیای نور می باشد که از جمله آنها می توان از برندهایی مثل Bridgelux, Cree, Epistar, Philips, Osram نام برد. لازم به ذکر است که بخشی از تولیدات این شرکت به صورت سفارش و طبق درخواست مشتری می­ باشد.

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات بسته شدند

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید