وبلاگ - آخرین اخبار
پروژکتور LED رنگی

پروژکتور LED رنگی | رنگها چقدر در نورپردازی مهم هستن؟

نورها به ساختمونها زیبایی میبخشن. مکانهای تفریحی زیادی رو دیدیم که عمده جذابیتشون روی نورپردازی رنگشیون بوده. من به شخصه مکانهایی رو دیدم با اینکه از پروژکتور LED رنگی استفاده کردن اما با رعایت نکردن اصول اساسی در نورپردازی، دلنشین نبودن. رنگ و شدت نور و زاویه تابششون خیلی مهمه. باید به آرامش نزدیکمون کنه. بعضی موارد دقیقاً برعکسه و به دلیل در نظر نگرفتن اصول نورپردازی به نوعی ناراحت کننده هست.

تماس با مانی نور

تماس با ما

مشاوره رایگان درباره طراحی و تامین‌ کننده انواع پروژه های نورپردازی - 09121004267  
  • خدمات پس از فروش
  • گارانتی بی قید و شرط
  • ۱۵ سال سابقه کار
برای تماس کلیک کنید

در مانی نور یکی از شرکت های تولیدکننده لامپ ال ای دی در ایران امکان مشاوره رایگان جهت رنگهای مناسب برای المان های نورپردازی مکانتون وجود داره. از مشتریان راجع به سلیقه شون سؤال پرسیده میشه و بعد بر اساس سلیقه مشتری و اصول نورپردازی برای اون مکان خاص، انواع لامپ ها در نورپردازی و رنگهای لازم به کار برده میشه.

لامپ رنگی ال ای دی

لامپ رنگی ال ای دی

از جناب صداقت مؤسس مانی نور یکی از شرکت های تولید لامپ ال ای دی در ایرن راجع به پروژکتور LED رنگی و پروژکتور نورپردازی پرسیدیم.

درباره پروژکتور LED رنگی برامون توضیح بدید چه رنگهایی رو میشه در تأثیر نورپردازی نام برد؟

 

-کلاً در صنعت روشنایی یا صنعت رنگرزی سه رنگ اصلی داریم، قرمز و سبز و آبی. این سه رنگ اصلی در کار طراحی نورپردازی کاربرد زیادی داره. حالا ما با تکنولوژیهای جدیدی که بعضی شرکتها در کاربردهای نورپردازی انجام میدن و گفتن رنگ زرد هم جزء رنگهای اصلی میشه کاری نداریم طبق قانون فیزیک و محاسبات روشنایی پیش میریم.

-رنگ سبز، قرمز و آبی هر چند درصدی که با هم ترکیب بشن یه رنگی رو به ما میدن مثلاً رنگ قرمز و آبی به ما رنگ بنفش رو میده. یه کوچولو از قرمز و صد در صد آبی میشه بنفش یواش یا بنفش کمرنگ یا به عنوان مثال صورتی. این ترکیب اصلی رنگهاست که دست اندرکاران صنعت روشنایی ازش استفاده میکنن، ترکیب این سه رنگ جادویی سبز و قرمز و آبی در تجهیزات روشنایی و نورپردازی.

نورپردازی رنگی

نورپردازی رنگی

-هر چیزی برای دیده شدن طبق قانون فیزیک، احتیاج داره که نور بهش تابیده بشه، بازتاب نورها روی هر جسم رنگ اون جسم رو به ما نشون میدن برای بهتر دیده شدن اجسام ما باید میزان نور مورد نیاز اونها رو بدیم . در نورپردازی حرفه ای ما چیزی به عنوان اینکه من آفتابی دوست دارم من مهتابی دوست دارم نداریم.

-موقع نورپردازی خیلی از منازل مسکونی مشتریهامون آقا آفتابی دوست داره خانم مهتابی یا برعکس. اینا سلایق شخصیه و با پنج دقیقه صحبت درباره آرامش محیط میشه به این نکته رسید که همون آقا یا خانوم با سلیقه توی رنگ هتل آرامش بیشتری دارن.

خب علت اینکه نورپردازی هتل آرامش بخشه چیه؟

-چون تو هتلها از رنگ نچرال یا همون طبیعی با میزان روشنایی اصولی استفاده میشه. در استاندارد روشنایی سالن ورزشی یا استاندارد روشنایی سالن فوتسال از رنگ 6000 یا 20000 مهتابی برای لازمه های نور پردازی استفاده میکنن. این رنگ دقت کار رو بالا میبره. ما در محیط کارمون و روشنایی صنعتی دقت بیشتری نیاز داریم. محیط کارهایی که نورپردازی حرفه ای دارن از رنگ مهتابی خالص در طراحی روشنایی استفاده میکنن .چون شخص رو هوشیار نگه میداره.

تأثیر رنگ در جذب نور

تأثیر رنگ در جذب نور

-دستگاههای تراش CNC علی رقم دقت بسیار بالایی که دارن جزء خطرناک ترین دستگاههاییه که کارگر یا مهندس باهاش کار میکنه اگه سطح هوشیاری بالایی توسط نور اون دستگاه ایجاد نشه شخص بر اثر تکرار کار یکنواختش و یکنواختی روشنایی ممکنه که خوابش ببره. اینجاست که به اهمیت نورپردازی و سیستم ایمنی پی میبریم.

-همین موارد علت کافی میشن که ما همیشه باید از ویژگیهای نورپردازی خوب و اصول نورپردازی در کارمون استفاده کنیم. به عنوان مثال در نورپردازی انسان محور برای نمای ساختمون ما وقتی سنگ سفید داریم نباید از رنگ سفید استفاده کنیم.

چه تعداد رنگهایی برای پروژکتورهای رنگی ال ای دی موجوده؟  

-پروژکتور LED رنگی باید در حالت عادی 24 رنگ درجه 2 رو نشون بده. از لحاظ نورپردازی، مهندسی روشنایی و تخصص بنده دوازده رنگ طبق مدادرنگی که در کودکی استفاده میکردیم درجه بندی رنگ نوع یک در پروژه های روشنایی هست.

24 رنگ درجه بندی رنگ نوع 2 هست و 36 رنگ و 48 رنگ و امثالهم میشه نوع سه ولی در حال حاضر ما یکسری لامپ ال ای دی رنگی ریموت دار در تجهیزات نورپردازی داریم که اگه 12 کلید و 12 رنگ روش مشخص شده 12 * 12 رنگ مشخص میکنه.

لامپ هالوژن رنگی

لامپ هالوژن رنگی

بنابراین شما به مشتریها مشاوره میدین که برای مکانشون چه رنگهایی از پروژکتور ال ای دی بکار ببرن؟

– صد در صد. البته ما حتماً به سلایق مشتریها برای نورپردازی و روشنایی احترام میذاریم و در راستای سلایق اونها سیستم روشنایی را طراحی میکنیم اما اصولی. ما یه مشتری داشتیم میگفت فقط سه رنگ سبز و قرمز و آبی برام باشه. بعضی از مشتریها میگن فقط ترکیبشون باشه و رنگهای خالص در نورپردازی و تأمین روشنایی منزلشون نمیخوان.

پروژکتور LED رنگی

پروژکتور LED رنگی

بعضیها هم نور و روشنایی فول کالر میخوان یعنی با رنگ سبز و قرمز و آبی هر چند مقدار نور که میخوای روشن کنی ترکیب کن و روی کنترل دی ام، برنامه نویسی کن به ما بده، یه مشتری با رنگهای صورتی و بنفش راضی نمیشه باید تمام طیفهای صورتی و بنفش رو داشته باشه. تعداد رنگهایی که در انواع سیستم های روشنایی از ما توقع دارن ربطی به هزینه هم نداره.

شرکت روشنایی و نورپردازی مانی نور، تولیدکننده تجهیزات نور و پروژکتورهای نورپردازی همچنین فروشگاه اینترنتی لوازم روشنایی هدفش اینه که مشتری از نورپردازی نما در محیطش لذت ببره و در نهایت آرامش و سلامت باشه.

کپی رایت - مانی نور